Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Plavby sebevrahů?!



Úvodník: Na primitivních plavidlech napříč oceány –s úvodním slovem Thora Heyerdahla jr., Miroslava Zikmunda, Miloslava Stingla, Petra Horkého a doslovem Niny Ingrišové.



Článek: K největším dobrodružstvím 20. století patří plavby odvážlivců na primitivních plavidlech napříč oceány. Jména Thor Heyerdahl nebo Eric de Bisschop vešla do historie mořeplavby i vědy. Opomíjeným hrdinou, který se v 50. letech 20. století vydal s vorem Kantuta napospas vlnám Pacifiku, byl Čech Eduard Ingriš. To však nebylo jediné Ingrišovo velké dobrodružství. Za první republiky začal jako hudební skladatel – kromě množství operet je i autorem stovek písní, včetně slavné Niagary. Po odchodu z Československa po roce 1948 se téměř bez prostředků protloukal Jižní Amerikou, aby se nakonec i tam stal obdivovaným hudebníkem a dirigentem, posléze filmařem a mořeplavcem. Podával si ruku s prezidenty, přátelil se s celebritami, jeho filmová hudba byla nominována na Oscara, byl poradcem spisovatele Ernesta Hemingwaye a přítelem Thora Heyerdahla. A v rodné zemi upadl takřka v zapomnění.
 
Třetí vydání Plaveb „sebevrahů“ (tak posádky plavidel častovali odpůrci) vychází po více než 70 letech od legendární plavby voru Kon-Tiki. Před třemi lety balzové vory Tupac Yupanqui a Rahiti Tane, v rámci expedice Kon-Tiki 2, dopluly za 43 dní z Jižní Ameriky na Velikonoční ostrov. Legenda žije, dobrodružství pokračuje!


Vychází 17. 4. 2018, EAN: 9788075652348
pevná vazba s přebalem, 232 + 40 stran přílohy, běžná cena: 348 Kč
Ukázka: https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/plavby_sebevrahu
Vychází také jako e-kniha.

Miroslav Náplava (* 1966) je spisovatel, editor a režisér cestopisných dokumentů. Účastník a organizátor řady expedic např. Olgoj chorchoj nebo Tajné vraky na Maledivách. Společně s Petrem Horkým napsal pět knih – Dvě cesty za archeologií, Sloni žijí do sta let (s M. Zikmundem), bestseller Cuba Libre (oceněný Cenou E. E. Kische), Honba za obřím červem a Albánie. Kráska se špatnou pověstí. Podílel se na záchraně archivu Eduarda Ingriše v USA. Je editorem dvousvazkového výboru z díla cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, Legenda H+Z a Legenda Z+H. Několik let systematicky pracuje na travelpunkovém pojednání o renesančním cestovateli Kryštofu Harantovi. Publikoval v magazínech Lidé a země, Koktejl, National Geographic aj. Od roku 2012 je šéfredaktorem interaktivního magazínu Srdcaři.cz.

zdroj: TZ Jota

23.04.2018 - Kateřina Sovová