Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Barack Obama doporučujeÚvodník: ...novinku z produkce nakladatelství Jota. Pokud by vám toto nestačilo, vězte, že knížka Podzemní železnice byla oceněna jak Pulitzerovou cenou, tak prestižní National Book Award 2016. A nutno podotknout, že obsah vypadá více něž zajímavě.

Článek: Cora je otrokyně na bavlníkové plantáži, kde lidé žijí v příšerných podmínkách. Vede se jí ještě o něco hůř než ostatním, odvrhla ji i černošská vesnice. Caesar, otrok, kterého páni nedávno přikoupili, vypráví Coře o podzemní železnici a přesvědčí ji k riskantnímu útěku na sever. Ve Whiteheadově pojetí nepředstavuje Podzemní železnice jen historický krycí název pro síť tajných cest, dráha tu získává i fyzickou podobu. Strojvůdci skutečně obsluhují ilegální podzemní tratě a tunely. Coru a Caesara odváží na sever zchátralý nákladní vagon, který hluboko pod povrchem země s námahou táhne parní lokomotiva. Whitehead mistrně vykresluje formy násilí páchaného na černoších v období před občanskou válkou a jeho vyprávění postupně přerůstá ve velkou americkou ságu.

  Colson Whitehead je velmi úspěšným spisovatelem a esejistou, za román Podzemní železnice získal mj. Pulitzerovu cenu. Dosud vydal šest románů. V roce 2002 získal prestižní MacArthurovo stipendium, kterému se přezdívá „grant géniů“ a které získali např. i Cormac McCarthy, Thomas Pynchon nebo Susan Sontagová. Žije v New Yorku.

zdroj a foto: TZ Jota

28.05.2018 - Kateřina Sovová