Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - BITVA V ARDENÁCH – TV tip – Poslední pokus Německa zvrátit průběh válkyÚvodník: Prosinec 1944. Mezi spojeneckými jednotkami na západní hranici Německa vládne dobrá nálada. Vojáci se těší na brzký konec války až poslední jednotky wehrmachtu složí zbraně. Ale na německé straně dochází k rozhodnutí za každou cenu zlomit odpor Spojenců a připravuje se rozsáhlý protiútok v Ardenách, v místě, kde je málo amerických divizí. Navíc místní generálové chtějí využít zimního zamračeného počasí, kdy letecká posila Američanům nebude možná.


Článek:
Na německé straně stojí rozhodný velitel plukovník Hessler (Robert Shaw), fanaticky rozhodnutý splnit své poslání a neváhající užít i takové lsti, že obleče anglicky mluvící německé vojáky do amerických uniforem a dá jim za úkol ohlídat sklad pohonných hmot, které Němcům žalostně chybí. Na druhé straně stojí důstojník americké tajné služby podplukovník Kiley (Henry Fonda), který před německým útokem varuje, ale u velitele generála Greye (Robert Ryan) nenachází pochopení.

17. prosince 1944 se rozjel velký protiútok německých tanků a podařilo se jim na dvou místech prorazit frontu. Německé tanky Tiger II postupují rychle a americké protitankové zbraně nejsou příliš účinné. Američané překvapivě vysílají do boje menší Shermany, které účelným manévrováním mají způsobit u německých tanků vyčerpání nedostatkového paliva. Velká tanková bitva, která vstoupí do dějin války a stane se předmětem mnoha dokumentů a knih, zlomila poslední síly Německa a znamenala zvrat na západní frontě. Známý je Eisehowerům varovný hlas nabádající vojáky: „Nechť má každý před sebou jedinou myšlenku – zničit nepřítele na zemi, ve vzduchu, kdekoliv. Zničit!“

Bitva v Ardenách se dvacet let po jejím konání stala námětem velkolepě pojatého amerického velkofilmu. Staví proti sobě Američany a Němce, jako muže, kteří bezvýhradně plní svoji povinnost. Tvůrci v čele s režisérem Kenem Annakinem se snaží pohlížet na válečné dění objektivně, střízlivě a realisticky. Není zde heroizace amerických sil, jako v mnoha pozdějších filmech a zesměšňování sil protivníka. I když se film neubránil výtkám kritiků, dnes je mnoha odborníky považován za jeden z nejlepších válečných filmů. Přestože v něm jde o souboj techniky nechybí mu lidský rozměr. Nepřehlíží nekonečné utrpení, jímž válka zasahuje do lidských životů, neváhá ukázat hrůzy bitevního pole a přesvědčit o zbytečnosti drahé techniky a materiálních škod, které válčení způsobilo.

Režisér Ken Annakin, podílející se na slavném válečném dramatu NEJDEL&SÍ DEN a po velkém úspěchu svého filmu BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH dokázal zvládnout jak civilní herecké výkony tak i velkolepé bojové scény a vyvořit tak drama, které milovníci podobných podívaných musí plně ocenit. Natáčení trvalo pět měsíců, k dispozici bylo kolem dvou set tanků. Natáčelo se ve španělském pohoří Guadarrama. Film byl původně natočen na film šíře 70 mm a promítán ve specializovaných kinech (i u nás). Jak vyzní na mnohem menší ploše televizní obrazovky je otázkou.
Foto: imcdb.org, csfd.cz, kfilmu.net

***********************************************
BITVA V ARDENÁCH
(Battle of the Bulge), USA1965,
režie Ken Annakin,
uvádí v úterý 19. června Nova Cinema od 20,00 hodin 

15.06.2018 - Stanislav Polauf