Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - BE2CAN i ve vašem kině



Úvodník: Be2Can je výběrová přehlídka prvotřídních festivalových snímků z tří nejrestižnějších světových filmových festivalů - Berlinále, Benátek a Cannes. Filmový projekt Be2Can vznikl v roce 2014 s úmyslem prosadit do české a slovenské distribuce filmy z hlavních soutěží nejvýznamnějších evropských festivalů a vytvořit pro ně důstojné prostředí. Letos se přehlídka se uskuteční od 3. - 9. října v pražských kinech Lucerna, Evald, Atlas a Pilotů a v dalších 19 městech ČR včetně Plzně a nabídne celkem 12 titulů.
 

Článek:



Dva z uváděných titulů diváci, kteří chodí pravidelně do kina, již znají. Utoya se dostala do kin v polovině července a TONI ERDMAN se hrál již loňský rok, ale velký úspěch filmu si vyžádal jeho nové nasazení. Polská TVÁŘ zdobí kina od konce září. Do konce letošního roku bude mít premiéru 6 titulů. 4 filmy si musejí na svoje uvedení počkat až do příštího roku, takže v přehlídce BE2CAN máte ideální možnost je vidět s předstihem.


Představme si alespoň ve zkratce jednotlivé tituly:

Německo-rakousko-francouzské 3 dny v Quiberonu režisérky Emily Atef uvedené na Berlinale představí idol starší generace diváků Romy Schneiderovou, noblesní císařovnu Sissi - ovšem již jako zlomenou ženu v době soumraku její kariéry, kdy se nedovede vyrovnat s alkoholismem a depresemi a marně se snaží navázat vztah ke svému dítěti. 


Z canneské soutěže (Zlatá palma za režii) se představí jemná japonská filmová freska Zloději (režie Hirokazu Kore´eda) o pětičlenné chudé rodině, která se živí drobnými krádežemi. Do svého minibytu o velikosti 25 metrů čtverečních adoptují děvče. Tento čin vede k odhalení tajemství uvnitř rodiny zlodějů a zpochybnění toho, co vlastně pod pojmem rodina rozumíme.

Na halucinogenní výlet s Andrewem Garfieldem se diváci vydají ve svůdném, hypnotickém až lynchovském neo-noir thrilleru Záhada Silver Lake talentovaného amerického režiséra Davida Roberta Mitchella. Třicetiletý Sam se po zmizení své mysteriózní sousedky Sarah pouští do surreálného pátrání, aby dekódoval tajemství, skandály a konspirace ukrývající se v hlubinách Města andělů.


               Láska mezi regály                                                                 24 týdnů - Julia Jentsch

V podobném duchu se odvíjí velké překvapení festivalu v Cannes - hypnotický romantizující neo noir nejtalentovanějšího ze současných čínských filmařů Gan Biho Poslední večery na Zemi - magická meditace o prostoru a času i enigmatická báseň o ztrátě a bolesti muže, který hledá dávno ztracenou lásku.

Z Berlinale do kin vstupuje minimalistická lovestory Láska mezi regály  (Cena ekumenické poroty) z prostředí velkoskladu, která svojí směsicí subtilního dramatu a komedie připomíná film Toni Erdmann – a nejen proto, že v něm září skvělá Sandra Hüller. Jeho hrdina sotva zvládá vlastní život a pohybuje se na společenském dně, ale láska činí zázraky.

Před pár týdny měl v Benátkách světovou premiéru snímek Soumrak (Cena FIPRESCI) maďarského režiséra Lázsla Nemese, jehož režijní debut Saulův syn získal Velkou cenu poroty v Cannes i Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Nemesova novinka se odehrává v jeho rodné Budapešti na počátku 20. století. Drama sleduje dvacetiletou Irisz Leiter, která přijíždí do maďarského hlavního města poté, co strávila dospívání v sirotčinci, a je náhle konfrontována s vlastní minulostí a temným tajemstvím obestírajícím její rodinu.

Německé drama 24 týdnů (režie Anne Zohra Berrached) je příběhem televizní komičky Astrid, která se svým přítelem čeká dítě s Downovým syndromem a vážnou srdeční vadou a zvažuje, zda si jej navzdory obtížné lékařské prognóze ponechá, či ne.

Německý režisér Christian Petzold ve filmu Tranzit prozkoumává fantomy evropské migrace a identity. Jeho neobvykle pojatý film s řadou melodramatických i politických motivů zasazuje příběh z doby německé okupace Francie do současných reálií. 

   
Tvář - Malgorzata Gorol, Mateusz Kosciukiewicz                             Soumrak - Juli Jakab


Stříbrým medvědem na Berlinale byl ocerněšn polský film TVÁŘ (režie Malgorzata Szumowska). Hlavním hrdinou je maloměstský podivín a excentrik Jacek - miluje heavy metal, svoji holku, malé auto a svého psa. Pracuje na staveništi, kde má vyrůst nejvyšší socha Ježíše na světě. Když jej nečekaně zmrzačí tragická nehoda, obrátí se k němu oči celé země - Jacek se totiž stane prvním občanem Polska, který podstoupí transplantaci obličeje. 

Francouzský film MODLITBA Cédrice Kahna (Berlinale, Stříbrný medvěd) přináší příběh dvaadvacetiletého Thomase, který se přijíždí se svou závislostí na heroinu poprat do katolického rehabilatačního centra ve francouzských Alpách. Jde o studii /ne)dobrovolné řehole a proměny prchlivého adolescenta ve svébytnou duchovní bytost. 



Detailnější podrobnosti k jednotlivým filmů najdete na adrese https://www.be2can.eu/cs/festival, kde najdete i dny a filmy, které můžete vidět nejen v Praze ale i ve vašem kině.

Na závěr – protože jsem Plzeňan připojuji program v tomto městě, kde BE2Can záslužně uvádí kulturní prostor MOVING STATION v Koperníkově ulici (info – www.johancentrum.cz)
 
 
 



 


 

01.10.2018 - Stanislav Polauf