Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - PARADE – TV tip – průvod Pride parade v Srbsku



Úvodník: Cena diváků Panorama  na Berlinale 2012 a hlavní cena Ekumenické poroty za mimořádný střet sociálních hodnot a problémů naší společnosti.plus  nominace na Teddy Award, což je nejvýznamnější společensky i politicky uznávaná queer filmová cena -  to jsou ocenění filmu srbského režiséra Srdjana Dragojeviče PARADE. Nepočítaje divácký ohlas na celém světě...
 

Článek:




Na začátek tři charakteristiky filmu, jak se objevily v našich médiích:

- „Sedm statečných je zpět, Jen tentokrát hájí práva Gay PRIDE pochodu v srbském Bělehradu před skupinou neonacistů.”
- “Homofobní gangster chrání práva gayů. Veselá a rajcovní komedie oceněná na MFF Berlín
- „Radmilo a Mirko jsou mladý a úspěšný homosexuální pár a byli by šťastným párem kdekoli na světě - kromě Srbska...

Je jasné, že název filmu přímo odkazuje na současné pochody gayů a lesbiček, které známe i z Prahy, tzv. Pride parade. Film PARADE tak přináší kontroverzní téma a tím že si vybral málo tolerantní Srbsko ho mohl vyhrotit - jak se říká - na ostří nože.
V jedné z recenzí vyšlé ve slovenštině varuje hned v druhém odstavci autorka Andrea Berzáková: "Film není pro slabší povahy. I když se na začátku při některých scénách se s chutí zasmějete Parade postupně nabírá na dramatičnosti. Jeho vyvrcholení už k smíchu není vůbec. Je spíše dojemné a přesvědčivé."
Téma homosexuálů přilákalo do kin množství diváků - v srbských kinech se jen za první dva měsíce prodalo 350 000 vstupenek, v Chorvatsku to bolo 150 000 za stejné období, 40 000 v Bosně a Hercegovině a dalo by se pokračovat jmenováním dalších států, kde film zaujal veřejnost. Prostě téma lidských práv divákům určitě není lhostejné. 

Co vás tedy čeká? Hlavním úkolem dvojice partnerů je zorganizování pochodu Pride v Bělehradě. Což vůbec není jednoduché na rozdíl třeba od Prahy, kde podobný pochod probíhá vždy poměrně v pokoji. V Srbsku však podobný pokus v roce 2001 skončil krveprolitím. Na internetu se dočtete, že jediným úspěchem tehdejší Prade bylo, že účastníci zůstali na živu. 6500 policajtů tehdy chránilo tisícovku homosexuálů proti 7000 neonacistům. Výsledkem bolo 300 zraněných a zdemolované centrum Bělehradu. Od té doby uplynulo deset let. Jak by to dopadlo nyní? V roce 2011 se o to aktivisté - alespoň ve filmu - pokoušejí znovu a opět narážejí na silný odpor nekompromisních skinheadů a nacionalistů.
Je zajímavé, že na realizaci filmu se kromě Německa a Maďarska podílejí tři země bývalé Jugoslávie, které byly ještě chvíli před natáčením ve válečném konfliktu - Srbsko,Slovinsko a Chorvatsko. Je proto pochopitelné, že ozvěny této války se ve filmu objevují. Když válečný veterán a dnes majitel judo klubu Limun dostane za úkol pochod chránit, neváhá zaangažovat válečného veterána z dříve nepřátelského Chorvatska, bosenského muslima či Albánce z Kosova.
Film je proložený situačním humorem a dobře odposlouchanými dialogy. Začal se připravovat v roce 2004, tři roky sháněl režisér Srdjan Dragojevič peníze a další dva roky se zpracovával scénář. Na závěr ještě ocitujme závěr recenze Andrei Berzákové: „Srdjanu Dragojevićovi sa podařilo natočit tragikomédii v zemi poznamenané válkou, pričemž válečná i jiná traumata proměnil na komedii. Film boří zkreslené představy o homosexuálech v růžových šatech. Možno Dragojevićova provokatívní práce přinutí některé lidi přehodnotit své předsudky vůči lidem, kteří jsou „odlišní:"
Foto: csfd., en.wikipedia.org, 
********************************************
PARADE
Srbsko, Chorvatsko, Makedonie, Slovinsko, Maďarsko, Německo 2011
režie Srdjan Dragojevič
uvádí FILM EUROPE v úterý 26. července od 18,35 hodin

 

 
 


 

22.07.2022 - Stanislav Polauf