Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - GRANDHOTEL BUDAPEŠŤ TV tip – hotel z dávných časů se současnými problémyÚvodník: Hrdinou je recepční bájného hotelu u Nebelsbadu v blíže neurčené alpské oblasti ve fiktivní zaniklé Republice Zubrowka. Už z toho, že film natáčel padesátiletý Texasan Wes Anderssson, tvůrce svérázných a  nekonvenčních komedií jako TAKOVÁ ZVLÁŠTNÍ RODINKA, DARJEELING S RUČENÍM OMEZENÝM či AŽ VYJDE MĚSÍC, je jasné, že nepůjde o tuctovou kriminální komedii, ale že si na své přijdou milovníci ironie, nadsázky a černého humoru.
 

Článek:
V „nadčasovém příběhu o přátelství, cti a splněných přáních“ představuje Wes Anderson nejprve starého pána Zero Mustafu, který vypráví svůj příběh o tom, jak se jako válečný uprchlík z jakési asijké země ocitl ve třicátých letech jako pikolík v hotelu, jemuž pevnou rukou vládl jistý pan Gustav H. (Ralph Fienes) – muž mimořádně elegantní, který plní přání svých hostů dříve než byla vyřčena. Dokonalé chování, milý vzhled, luxusní voňavky a ochota poskytovat služby (i sexuální) mu zaručují mimořádnou oblibu. Jeho problémy se začnou v okamžiku, kdy je za nejasných okolností zavražděna stařičká hraběnka madam D. (Tilda Swinton). Ta mu před smrtí odkázala starý obraz. Domnělý dědic, hraběnčin syn Dmitri (Adrien Brody), hoteliéra obviní z vraždy a pošle za ním a za jeho sluhou zabijáka Joplinga (Willem Dafoe). Tomu padne za oběť několik nevinných lidí. Falešně obviněný pan Gustav skončí v trestaneckém táboře. Odtud unikne za pomoci Zera (Tony Revolon) a jeho milé cukrářky Agathy (Saoirse Roman), aby po dramatické honičce vyšlo najevo, že je oprávněným dědicem hraběnky a tím i majitelem hotelu.

Florian Lucas, Tony Levolori, Tilde Swinton, Ralph Fiennes
Dramatický děj není vyprávěn plynule, ale přechází mezi léty 1932, 1968, 1985 až do současnosti a v každé části má svého vypravěče, který jemně ironizuje veškeré dění. Vše se valí děsivým tempem, které vás nenechá vydechnout. Nejde ani tak vlastní události ani věrohodnost prostředí jako o navození té pravé atmosféry výjimečného a až snového světa někdejšího ladu a harmonie. Nemusí vás proto překvapovat různé zvraty ani animované pasáže či různé filmové formáty, ostatně pro Andersona je dětská hravost, bizarnost a absurdita samozřejmostí. Z filmu tiká zvláštní nostalgie po „staré dobré“ době, kdy byl hotel v plném lesku a slávě, což kontrastuje s jeho devastací jak socialistickým režimem, tak i dneškem. Výjimečný svět Grandhotelu Budapešť je světem (i filmem), v němž se můžete nadát čehokoli. 

Tony Levolori, Ralph Fiennes
Z herců dostanou prostor  kromě jmenovaných třeba Jeff Golblum, Harvey Keitel, Jude Law či Bill Murray. Oscary získala původní hudba (Alexandre Desplat), nejlepší výprava (Adam Stockhausen, Anna Pinnocková), nejlepší kostýmy (Milena Canoneroová), nejlepší masky a účesy (Frances Hannonová, Mark Coulier). Nominován byl za nejlepší film (Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, Jeremy Dawson), nejlepší režie (Wes Anderson), nejlepší původní scénář (Wes Anderson, Hugo Guinness), nejlepší kamera (Robert Yeoman) a nejlepší střih (Barney Pilling). 

Předobrazem grandhotelu Budapešť byly lázeňské budovy v Karlových Varech, odkud pochází i lanovka a kamzík na skále.
**************************************************************
GRANDHOTEL BUDAPEŠŤ
(
The Grand Budapest Hotel), USA, Velká Británie, SRN 2014,
režie Wes Anderson, uvádí v úterý 7. května Prima max od 20,00 hodin

 
 
 

03.05.2019 - Stanislav Polauf