Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - HYSTERIE UMĚNÍ - Originálně pojatý pohled do světa umění



Úvodník: Nečekejte historii, ale hysterii. Proč je změněno písmenko ve slově pochopíte hned po otevření knihy. Jsou to nebo nejsou „dějiny umění“? Hned na obálce na vaše smysly zaútočí kousek Hieronyma Bosche a po „návodu k použití“ kresba pravěkého lovce. Pak už se nestačíte divit a oceňovat přínos mladé autorky, která už něco o umění ví, ale nic nebere příliš vážně.
 

Článek:




Svižně a mimořádně vtipně si studentka plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni Martina Scholleová vybrala toto téma pro svoji diplomovou práci. Cílem bylo vytvořit odlehčenou rekapitulaci českých a světových dějin umění. Martina Scholleová nepotřebuje slova, jichž je v „tlustých“ dějinách umění od Matěčka po třeba Pijoana přehršel. Stačí jí náznak či přesmyčka, okomentování obrazu jako kresleného vtipu či hra, kdy jméno umělce připomíná něco z reálného života. 
Knihu mohlo vytvořit jen mládí – autorka Martina Scholeová (*1992) přiznává, že „má subjektivní tvořivost vyplývá z nudy, kterou pociťují již od období školky.“ Dále vyznává: „oceňuji odlehčenou formu, jež v sobě snoubí obsahovou hloubku, vrstevnatost a vzdělávací potenciál.“ A na otázku proč „hysterie“ říká, že „mírná hysterie provází studenty i v rámci příprav na zkoušky z dějin umění. Tato kniha se snaží projevy této hysterie zmírnit.“ Proto lehkost a nadhled, humor, hravost, poznání. 
Každý si v knize najde to, co ho zajímá. Můžete ji otevřít na kterémkoli místě a vždy najdete zajímavý podnět, humorný pohled či komentář k některému slavnému jménu či obrazu. Je asi dobré být trochu připraven a něco z dějin umění již znát, ale není to podmínkou. Kniha je proto vhodná jak pro děti i dospělé, ocení ji jistě studenti a učitelé uměleckých oborů.
Nechme jen letmo nahlédnout do obsahu. Srovnání Bosche s pračkou stejného jména je možná trochu naivní, ale paralela Goya s Yoga vás rozesměje. Otázky typu Co zmařil Mařák?, Jak často marodil Marold?, Zemřel Schikaneder na šikanu?, Byl sochař Levý levý?, či Od kdy je Boštík nebožtík? doprovázené díly jmenovaných umělců vás nenechají lhostejnými. Ale jsou tu i místa k zamyšlení – např. v přehlídce jmen Kdo zemřel mlád? a Kdo žil dlouho? A co spojení Toyen – To je ona či Yoko Ono – To je ono jen dovršuje pocit, že se ke knize budete rádi vracet a často v ní listovat. 
Foto: youtube.com, hithit.com
*************************************** 
Martina Scholleová : HYSTERIE UMĚNÍ
vydalo záslužně nakladatelství Labyrint,
Praha, 2019 

 




 

04.01.2020 - Stanislav Polauf