Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Jitka Malczyk – housle ve víru vášní a cestÚvodník: Houslistka Jitka Malczyk je nejen zdatná experimentátorka, ale především žena činu, která se během svých cest nebojí nasávat atmosféru rozličných kultur a národů a ztělesňovat a předávat ji v domácí atmosféře českých klubů a koncertních pódií. Pojďme se podívat na její současné projekty…

Článek: Jedním z déletrvajících projektů Jitky Malczyk je její fúze s kytaristou Vojtěchem Jindrou ve formě tzv. Neotradu, jímž nazývají moderní autorskou hudbu s keltským nádechem. Sice takto v komorní sestavě, ale možná o to upřímnější a přesvědčivější podání nejen kvůli tomu, že se dokáží na sebe dokonale nacítit. Během prvního roku společného působení na scéně odehráli dokonce kolem padesáti koncertů.

V dubnu 2018 proběhla v pražské La fabrice premiéra komediálního rytmikálu HRA tanečníka a choreografa Andreje Mikulky. Jitka Malczyk a Vojtěch Jindra k němu složili hudbu a zároveň v něm vystupují. Nová premiéra a reprízy tohoto představení jsou plánovány na sezonu 2020.
Druhým z pilířů umělčina růstu je spolupráce na projektu Deliou (bretonsky Listí) s francouzskou harfenistkou Celestine Doedens.  Během ní Malczyk často rozezvučí i norské hardangerské housle, na které hrála například i během festivalu Pražské jaro Rohanskou jízdu z Pána prstenů. Deliou budete moci slyšet v rámci několika koncertů během jarního českého turné začátkem dubna 2020.

Představivosti se meze nekladou, a proto jedním z posledních projektů Jitky Malczyk je spolupráce s bosenským zpěvákem Predragem Duronjičem, nové uskupení  pojmenovali Sarraf. S kytarou ho doplňuje Jan Pácha a s kontrabasem Martin Chaloupka. Jejich potenciál se rozvíjí s každým koncertem a každou písní, předvést dokáží jak živou balkánskou dechovku, tak tklivé lidové písně. Sarraf znamená v překladu pokladnice  a jaké poklady z ní dále představí během jejich historicky první koncertní sezony, přiblíží následující pozvánka: „Z té naší balkánské pokladnice vám nabídneme šperky různých národů, které projely, zdržely se a žijí v těchto krajích. Není nutné je jmenovat, neboť kultura, kterou vytvořili, se podobá jídlu s názvem lonac (hrnec). Je plné chutí, vůní a koření a každý si vybere to své.“

Sarraf mají za sebou  zimní tour a chystají bohatou letní sezonu 2020.

Více informací: jitkamalczyk.com
Zdroj fotografií: archiv autorky
 

03.03.2020 - Pavla Hložková