Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Více plastů než rybÚvodník: Zatímco se všichni věnujeme covidu a válce na Ukrajině, už léta si pod sebou podkopáváme úplně jinou větev, bez které život stejně pokračovat nebude - ničením přírody. Situace je mnohem horší, než se na první pohled zdá. Víte třeba, že podle současných odhadů bude v oceánech během následujících desetiletí už více plastového odpadu než ryb?

Oceány zajišťují potravu a obživu pro více než miliardu lidí. Oceány také produkují polovinu kyslíku na planetě. Na oplátku jsme z nich udělali skládku toxických a radioaktivních odpadů. 

Článek:

Kdysi nekonečné zásoby ryb a mořských plodů jsme vyplenili a nevynecháme jedinou příležitost zavrtat se do oceánského dna a těžit ropu. Tu ropu, kvůli jejímuž spalování vzniká pro oceány největší hrozba – oxid uhličitý. Jsou to přitom právě oceány, které hrají klíčovou roli v regulaci klimatu a zmírňování dopadů klimatických změn. Absorbují až 30 % oxidu uhličitého a 90 % nadbytečného tepla z globálního oteplování.  

Věda hovoří jasně –⁠ musíme ochránit alespoň třetinu světových oceánů, aby se mohly zotavit a zachoval se podmořský život. Poprvé v historii se nám to může podařit. Letos na jaře (měl to být už srpen 2021, ale konference byla bohužel posunuta) plánuje OSN vyjednat Globální úmluvu o oceánech, díky níž by po celém světě mohla už do roku 2030 vzniknout rozsáhlá síť oceánských rezervací, pokrývající alespoň 30 % rozlohy volných moří. V těchto bezpečných rezervacích by nesměla probíhat žádná ničivá lidská činnost, a tak by se oceány mohly zregenerovat a znovu ožít. Bez oceánů plných života nezastavíme změny klimatu.

Pomoz oceánům, pomůžeš nám všem! Co můžeš udělat? Třeba:

1) Podepsat petici za vytvoření oceánských rezervací 

2) Darovat příspěvek

3) Zapojit se do dobrovolných a vzdělávacích aktivit

4) Šířit informaci dál

5) Každý den můžeš zmírnít dopady plastové smrti tím, že:

- třídíš plastový odpad
- neodhazuješ žádný odpad nikde v přírodě, ale odneseš si své odpadky s sebou
- používáš minimálně plastové sáčky - upřednostňuješ obaly, jež použiješ víckrát
- nepoužíváš jednorázové plastové výrobky (příbory, kelímky, brčka, tašky)
- nekupuješ zbytečně pití v pet lahvích, ale používáš svou lahev, kterou plníš (voda s citronem je stejně mnohem zdravější)
- kupuješ raději pití ve skle než v pet lahvi
- nekupuješ a nepereš syntetické tkaniny (uvolněné mikroplasty cestují do moře)
- jednou za čas vyrazíš do přírody a vyčistíš ji od odpadků
- alespoň nějaké plasty, které používáš, sám znovu kreativně využiješ 
- nepoužíváš jednorázové vlhčené ubrousky ani jednorázové plenky - jistě, je to pohodlné, ovšem příroda dostává dost zabrat
- pokud už jednorázové ubrousky používáš, nikdy je nevyhazuješ do toalety
- děláš spoustou dalších drobností, přemýšlíš o tom, tím pádem máš radost za každý nepoužitý či alespoň vytříděný plastZdroj informací a fotografií: greenpeace.org
 

08.03.2022 - Renata Šindelářová