Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Mezinárodní Festival Animánie chystá filmovou laboratořÚvodník: Od 16. do 19. listopadu otevře Festival Animánie už po sedmnácté své brány všem, kteří si oblíbili kouzlo animovaných filmů. Hlavní osou festivalu je mezinárodní soutěž dětí a mladých tvůrců do 26 let, návštěvníky čekají projekce celovečerních animovaných novinek i skvosty z archivů, besedy a setkání s filmaři či workshopy. Centrem festivalu bude tradičně plzeňské Moving Station.
 

Článek:


Letošní téma „laboratoř“ inspirovalo především workshopy, určené filmařům i všem, kteří si chtějí filmové triky jen vyzkoušet. „Vydáme se na průzkum původních ručních, až mechanických způsobů výroby filmových efektů, které mohou mít i v současné době své místo a kouzlo,“ uvedla ředitelka Festivalu Animánie Lenka Fránová.

Další inspiraci přinesou projekce celovečerních filmů, například příběh pavoučí holčičky Lili a její rodiny s názvem Websterovi ve filmu nebo snímek Mimi a Líza: Zahrada, který festival uvede spolu s krátkometrážním filmem Zuza v zahradách. Náročnější diváky pozve Animánie mimo jiné na pozoruhodný snímek Kde je Anne Franková nebo na Švankmajerovy Spiklence slasti.

 

Na mladé tvůrce čekají i setkání s velkými osobnostmi české animace. Jiří Barta představí svou připravovanou celovečerní novinku Melog, která se právě začíná točit, a Lucie Sunková ukáže divákům taje malované animace na skle.

 

Scenáristka Tereza Brdečková přiveze do Plzně kolekci unikátních krátkých animovaných filmů svého otce scenáristy Jiřího Brdečky a Animánie uvede také jeho legendární komedii Adéla ještě nevečeřela s animovanými pasážemi Jana Švankmajera.

Do soutěže Festivalu Animánie se tradičně hlásí krátké animované snímky z celého světa, jejichž autory jsou děti a mladí tvůrci do 26 let. Z několika stovek přihlášených jich dramaturgická rada vybrala více než 150. Poprvé se letos uskuteční i soutěž videoher.

Vybrané animované filmy se utkají ve třech kategoriích a o vítězích, kteří si z Plzně odvezou festivalové ceny Animáničky, rozhodne mezinárodní porota. Nově bude udělována Cena Honzy Příhody, která je věnována dlouholetému, nedávno zesnulému řediteli festivalu.

Podrobné informace o programu a prodeji vstupenek prostřednictvím sítě GoOut najdou zájemci na stránkách www.festival-animanie.cz, FB a Instagramu.

Foto: Libor Kočí
Info: Daniela Vítová
tiskový servis Festivalu Animánie
 


 


24.10.2022 - Stanislav Polauf