Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - FOTOPOSTŘEHY: Atypické vánoční stromkyÚvodník: Myslím na netradiční vánoční stromky a vzpomínám přitom na Phoebe z Přátel, jak oplakávala všechny neprodané a opelichané, které skončily v drtičce... Většina z nich má ale štěstí. Dostanou se do rodiny, kde je nádherně ozdobí, každý večer se těší jejich krásou a ještě pod ně nakupí hromadu dárků. Některé se dostanou do dětských domovů nebo nemocnic, kde plní svůj důležitý úděl: zachraňují nedokonalou vánoční atmosféru.

Ale já se chci věnovat těm, které jsou něčím zvláštní. Třeba protože přijdou do rukou šíleným kreativcům... Jsou přeplněné různorodými cinkrlátky a cukrlátky, až se jim přeplněné packy prohýbají k zemi. Trpělivě snášejí  křivě nalepené papírové řetězy i hystericky blikající světélka způsobující epipelpsii. Nejeden z nich by si na konci svátků místo výletu do popelnice zasloužil pořádnou psychoterapii. (Podobně jako chudák, kterého přepral kocour.)

Článek: Pojďme se podívat na pár takových, které nepatří mezi klasické představitele své jedinečné vánoční rasy. První dvojice pochází z exotických krajin, v nichž není právě obvyklé kupovat a zdobit jehličnany. A přesto si majitelé s tímto handicapem poradí po svém. 
 
  

Klasický vánoční strom může být ovšem také velmi výjimečný. Umělecká duše jistě přijde na nějaký nápad s originálními ozdobami. Exhibicionistické stromky sice nemají tolik obdivovatelů, ale svou cílovou skupinu si najdou. Jako třeba tento knihostromek, který ocení každý čtenář - místo čokoládového bonbónku knižní jednohubku.Myslíte, že si zdobení stromků vymysleli lidé, aby se v zimě nenudili? Kdepak! To spíš záviděli královně přírodě! Tahle zkušená čarodějka nám pořád dost zdatně konkuruje. Na rozdíl od nás si vystačí s minimem a zvládne za krátkou chviličku ozdobit klidně celý les - ne vždy pouze bíle. (Ale i kdyby, nikdy se nám nepodaří napodobit její dokonale křišťálové blyštění.)Nápaditosti se meze nekladou. Designeři se přetahují o pozornost, kreativci šílí... Jednoduše či složitě, barevně či černobíle, pompézně či střízlivě... Jak je libo! Všechno je možné.

 

Přiznejte se! Že vás ale stejně ze všeho nejvíc baví ta hra se světélky? Je mi to zcela jasné... Decentně ladíme barvy a kocháme se jejich třpytem, který zkrášluje každou proklatě dlouhou zimní noc. Zvolíme jednoduchou bílou nebo psychedelické blikání Las Vegas? A pokud je to pořád málo, ještě si můžeme stromek světlem i namalovat!

  

Zdroje fotografií: pexels.com, pixabay.com, úvodní foto Radka Zadinová
 

21.12.2022 - Renata Šindelářová