Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Bez dcerky neodejduÚvodník:
"Bez dcerky neodejdu" je dojemný a působivý příběh založený na skutečných událostech, které nás zavádějí do světa žen, které se ocitly v neuvěřitelně těžké situaci. Autorka Betty Mahmoodyová ve spolupráci s Williamem Hofferem nám přibližuje svůj životní příběh plný bolesti, odvahy a naděje.


Článek:
Příběh začíná jako idylická cesta Betty Mahmoodyové do Íránu s její malou dcerkou a jejím íránským manželem. Avšak idylka se rychle mění v temnější směr, kdy Betty zjišťuje, že ji její manžel zadržuje v Íránu a odmítá jí umožnit návrat do USA se svou dcerkou. Knize dominuje napětí mezi Betty a jejím manželem, když se snaží najít způsob, jak uniknout z této situace a získat zpět svou svobodu.

Jedním z klíčových prvků knihy je konfrontace mezi Betty a íránskou kulturou, s jejími odlišnými tradicemi a očekáváními. Autorka se snaží překonat kulturní bariéry a chránit svou dceru před vším, co může ublížit. Vyprávění nám umožňuje nahlédnout do nitra Betty, jejích strachů, nadějí a rostoucího odhodlání.

Styl psaní je poutavý a emotivní, což nám umožňuje vcítit se do situace hlavní postavy a prožít s ní její boje a vítězství. Kniha nabízí realistický a šokující pohled na život ženy, která byla zbavena svobody a musela se pokusit uniknout ze svého vězení.

"Bez dcerky neodejdu" nejenže odhaluje temné stránky mezikulturních vztahů a konfliktů, ale také vyžaduje sílu mateřské lásky a odhodlání. Je to příběh, který nám připomíná, jak dalekosáhlé mohou být důsledky našich rozhodnutí a jak silně může člověk mít, když jde o ochranu svých blízkých.

Celkově vzato, "Bez dcerky neodejdu" je dojemná a silná kniha, která otevírá oči k nesnadným životním situacím a nutí nás přemýšlet o hodnotě svobody a rodinných vazeb. Je to příběh, který s námi zůstává ještě dlouho po dočtení a povzbuzuje nás k úvahám o lidské odvaze a rezilienci.
 
Betty Mahmoody, Bez dcerky neodejdu
V ČR vydalo. nakl. Ikar r. 1992


09.09.2023 - Monika Škubalová