Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Muž, který naslouchá konímÚvodník: ... se jmenuje Monty Roberts a není to jen spisovatel. Je to osminásobný mistr rodea, rozhodčí, trenér, psycholog a člověk, který pochopil řeč zvířat - koní.

Článek: Kniha „Muž, který naslouchá koním“ je autobiografie a Monty Roberts nám v ní popisuje, jak pochopil řeč zvířat. Sledoval stádo divokých mustangů a viděl, jak od sebe stádo odehnalo jednoho z koní. „Vykázaný“ kůň nejprve před stádem prchal, ale pak se choval pokorně, snažil se vrátit zpátky. Monty sledoval stádo dál a postupem času aplikoval své poznatky na koních. Bez násilí, bez biče, často během pár minut, napravil paličaté i vystresované koně, divokého koně zkrotil za půl hodiny. Zázrak? Kdepak, jen hluboké vnitřní pochopení. Klid, sepjetí s přírodou a ovládání řeči těla. (Kdysi se podobně dorozumívali i naši předkové, paradoxně čím víc používáme mozek, tím víc je naše komunikace nesrozumitelnější.)
A nyní víc o bezbolestné metodě, kterou Monty používá a které říká „napojení“. Je doslova převratem v komunikaci člověka s koněm. Metoda je založena na střídání útoku (ne fyzickém!) a ústupu. Nebo-li „potrestání“ koně formou pro něho nejpřirozenější, jak by to udělala jeho matka – a následně odpuštění.
Každý pohyb má přitom svůj skrytý význam. Např. koně vyplašíte přímým pohledem, to platí u zvířat obecně = výzva k útoku; druhá verze je zdvižená ruka s roztaženými prsty, které připomínají pařáty dravce. Na příkladech vidíte, že se jedná pouze o přístup, pochopení chování zvířete. Není třeba žádných bolestivých donucovacích prostředků, protože vše se odehrává na psychologickém základě. Kůň se stává skutečným lidským přítelem, ne jen sluhou, který plní rozkazy.
Mimochodem, pokud znáte Redfordův film Zaříkávač koní, pak už trochu o této metodě víte. Film s Montym Robertsem nepřímo souvisí. To Montyho metody Zaříkávač koní popisuje, i když námět příběhu je převzatý z knihy Nicolase Evanse.
Průvodce metodou napojení lze při troše snahy najít na internetu. Musíte však v první řadě metodě věřit. Dnes ji používá již spousta příznivců koní, Monty Roberts ji předvádí a učí po celém světě. V loňském roce navštívil i Českou republiku a 25.5.2004 předvedl své umění v ČEZ aréně v Ostravě, kde přesvědčil ke spolupráci šest problémových koní.

Zdroj foto: http://www.alman.cz/knihy/

07.02.2005 - Renata Šindelářová