Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Československé jaro 2005Úvodník: Divadlo Na zábradlí rozhodně jarní únavou netrpí. Právě naopak. Rozhodlo se uskutečnit neobvyklý a náročný program. Ke svým již šesti premiérám této sezony připojilo rozsáhlý projekt čtyř původních her od českých a slovenských tvůrců.

Článek: Divadlo je přímo oslovilo a posléze dramaturgicky vedlo k vytvoření her přímo pro současný umělecký soubor. Autoři se budou osobně zúčastňovat zkoušek a dotvářet texty vzhledem k výslednému tvaru inscenace. Dojde tak k tvůrčímu dialogu mezi autory a herci. Hry mají ukázat postavení původního českého divadla v kontextu s evropským a podat divákům letmé doteky současnosti, hledat i jeho postavení v dnešní rozporuplné společnosti a době.

Pokud diváci nepřijdou přímo do divadla, mohou nastudování her ve stejném obsazení pouze s dvoudenním odstupem poslouchat na stanici Český rozhlas 3 – Vltava.
Jak připomněla ředitelka divadla, Doubravka Svobodová, uvedení takového počtu premiér v jedné sezoně, má svůj rub i líc. Přínosem je větší aktivita divadla, která může přilákat nové diváky, rubem se jeví vysoké náklady spojené s premiérami, a tím finanční propad v částce přibližně 300 000Kč.
„ Doufáme ale, že hry budou úspěšné, najdou si své diváky, a takovýto projekt by se mohl stát tradicí.“ dodala Svobodová.
Po roce příprav máme možnost shlédnout od každého kusu čtyři představení. Na podzim se počítá s reprízováním her formou malé přehlídky. Jestli budou hry zařazeny do dalšího repertoáru, záleží pouze na zájmu diváka.


Do projektu byly vybrány následující hry:

M. Horoščák, J. Pokorný: W. zjistil, že válka je v něm

Tělo W. uvízlo mezi životem a smrtí a v kontaktu s různými osobami hledá odpověď na svou budoucnost i smysl své minulosti.
Světová premiéra 24. dubna 2005


M. Hvorecký: Plyš

Uprostřed nejžhavějšího léta se před objektivem slavného fotografa v temné místnosti skrývá tajemství. Na jakých závislostech stojí váš život?
Světová premiéra 22. května 2005


I.Volánková, V.Schulczová: Barbíny

Prvorozené dcery dávných surfražetek jsou mladé, ambiciózní, krásné, dokonalé, studené, in a trendy... celé v režii žen.
Světová premiéra 29. května 2005


M. Urban: Nože a růže

Na pravidelném večírku bývalých spolužáků, který je rok od roku nudnější, náhle dojde k nečekané události.
Světová premiéra 25.června 2005


22.04.2005 - Jindřiška Kodíčková