Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - KeanÚvodník: Divadlo pod Palmovkou připravuje svoji třetí premiéru letošní divadelní sezony, inscenaci Kean. Premiéry se uskuteční 3. a 4. května.

Článek: Inscenace vznikla podle předlohy A.Dumase a J.-P. Sartra. Upravili ji M. Lázňovský a režisér P. Hruška.
Ten ke hře uvedl: „ snažíme se zachovat určitým způsobem romantickou dobu Keanova života, ale vyvažujeme ji současnými výrazovými prostředky.
Hra využije výrazných romantických gest A. Dumase, zároveň ponechává některé prvky Sartrovy, jeho hledání řešení vykořeněnosti současného člověka. Na rozdíl od jiných svých děl se usmívá, není tak vážný, s dějem si pohrává, ale i zde se konverzační laškování propojí s hlubokým filosofickým podtextem.“

Dumas i Sartre psali své hry pro konkrétního herce, tato úprava není přímo šitá na tělo J. Langmajera, ale dnes Kean vstupuje do jeho podoby. Skutečným tématem je snaha génia najít v chaosu řád, své místo ve světě. Tato rozháraná nejednoznačnost určuje prostor pro všechny herce.
Pod Palmovku se Kean vrací již podruhé( prvně se hrál na počátku devadesátých let).

Pod vedením režiséra P. Hrušky v hlavních rolích uvidíme kromě již zmíněného J. Langmajera, D. Suchařípu, R. Přibila, S. Vrbickou, A. Černou nebo K.Issovou, J.Sedláčkovou nebo M. Nohýnkovou a M. Kopečného nebo K. Hlušičku.

„Divadlo prožilo složitou sezonu, nastudovalo dvě obsahem i rozsahem obtížné hry a do konce sezony tudíž už žádnou premiéru nenabídne. Pro příští rok se uměleckého vedení divadla ujme E. Sokol, který se předběžně dohodl s A. Procházkou na realizaci jeho hry Ještě jednou profesore a nabídl spolupráci režisérce L.Bělohradské,“ uvedl R. Přibil, zástupce uměleckého vedení.


02.05.2005 - Jindřiška Kodíčková