Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pozvánka na Letní Shakespearovské slavnostiÚvodník: Budou probíhat na hradech v Praze, Brně a Bratislavě. V Praze se budeme bavit od 17.6. do 10.9. na nádvoří Nejvyššího purkrabství na Hradě. Kromě dvou repríz se představí tři premiéry.

Článek: Festival v Praze zahájí už 17. června představení Shakespearovi šašci, divadelní dítě překladatele M. Hilského v režii K. Kříže.

Výraznou premiérou se stane Večer tříkrálový. Po třech letech, kdy se na Slavnostech hrály tragedie, je v nabídce komedie.
V inscenaci vystoupí řada známých herců ( Langmajer, Táborský, Rybová, Ševčíková, A.Švehlík, Vlasák a další).
„ Není to komedie v tom smyslu slova, že bychom se smáli od začátku do konce, ale láskyplné, mnohdy melancholické představení,“ jak říká režisér V. Polesný.
Nejmenším bláznem se stává paradoxně šašek, v jehož moudrosti se zračí bláznovství a šaškovství ostatních. Představení bude podbarvovat hudba M. Štědroně, vycházející z původních renesančních partitur.
Představení se odehrávají ve zdech purkrabství, které samy o sobě vytvářejí přirozenou kulisu, ale jejich jednotvárnost změkčí invenční moderní dekorace P. Matáska, která si vynutila i zjednodušení původního děje, ovšem takovým způsobem, aby to neochudilo charakter postav ani nezapřelo dvojlomnost příběhu.

Program zpestří i čtyři představení Kupce benátského s B. Polívkou v roli židovského lichváře. Ve hře se sejde s vlastní dcerou Annou, která mu bude dcerou i zde. Hru nastudoval R. Polák jako premiéru pro slovenskou část Slavností.

Pro velký úspěch mezi diváky se do programu vrací loňská premiéra Romeo a Julie s výbornou E. Vašáryovou v roli chůvy. Režie se ujal M. Huba.
Už třetím rokem mohou diváci spatřit vynikajícího J. Langmajera v roli Hamleta.

PPF divadelní představení obohatil o fotografickou výstavu Hrdinové z Albionu, která volně zakončuje letošní oslavy 60. výročí konce války v Evropě. Uvidíme 27 zvětšených a originálně instalovaných snímků Ladislava Sitenského. Během léta je můžeme spatřit v jižních zahradách Pražského hradu a připomenout si slávu českých letců v Anglii. Skupina PPF, generální partner festivalu, tak zpřístupní další část ze své unikátní sbírky, patřící k nejlepším kolekcím české fotografie. Vstup na výstavu volný.

Vstupenky mají k dispozici už nyní v síti Ticketpro. Zbylé se budou prodávat přímo v den představení od 15 hodin v pokladně Nejvyššího purkrabství. Cena se pohybuje od 250 do 590 Kč. I přes velký zájem diváků zůstává cena na loňské výši. Vstupenky se prodávají do sektorů, nikoli jako místenky, proto je vhodné přijít s určitým předstihem.

Velmi důležitou roli pro festival mimo divadlo hraje počasí. A tak si nelze přát nic jiného, než večery bez deště. Vše ostatní zajistila pořádající agentura SCHOK, včetně skvělých hereckých výkonů. V Praze se počítá s 68 představeními, celkem se 126.
„ Na kulturních akcích pod širým nebem nesou obvykle riziko nepříznivého počasí v plné míře diváci,“ říká Michal Rychlý ze SCHOKu.
„ Slavnosti jsou v tomto ohledu výjimečné: pokud představení znemožní nebo už před přestávkou přeruší déšť, vždy jsme otevřeni možnosti vrátit vstupné nebo se pokusíme najít jiný, náhradní termín představení, především v sobotu nebo neděli, které jsou ponechány volné jako rezerva.“


14.06.2005 - Jindřiška Kodíčková