Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Promiňte, omyl - Vaše B. KodetováÚvodník: Léto hereckých osobností
Zpříjemněte si léto ve Švandově divadle!

Článek:
Ve Švandově divadle začíná 2. ročník festivalu Léto hereckých osobností, který pořádá Studio DVA.

V době od 16. června do 18. září můžeme shlédnout více než sedmdesát představení.

Přehlídku zahájí česká premiéra hry Terryho Johnsona Absolvent.
Jedná se o divadelní adaptaci slavného filmu, kde hlavní role ztvární V. Cibulková nebo I. Chýlková, K. Hádek a M. Zoubková. Inscenaci bude provázet nová scénická hudba a písně D. Krause.
„ Je to silný příběh, s textem pracujeme tvořivě, film nekopírujeme, dokonce ani nepoužijeme jeho slavnou hudbu. Příběh vyprávíme v současné době, nepřibližujeme se sentimentalitě 60. let,“ vysvětlil režisér P. Hartl..

Druhá velmi zajímavá inscenace bude lahůdkou pro ty diváky, kterým schází slovenské divadlo. Hostování přijalo Divadlo Astorka s vynikající hrou Odjezdy vlaků, kterou na motivy M. Frayna napsal P. Zelenka.
Komedii pro sedm lidí odehrají dva nešťastní herci: A. Šišková, známá českému publiku z filmu Musíme si pomáhat, za který dostala cenu Českého lva, sekundovat ji bude slovenský herec Ady Hajdu.
Společně představí vtipné situace, nečekaná překvapení a neustálé převleky.

Divák se tak může seznámit s herečkou, která s režisérem P. Hartlem zkouší novou hru
Ženy mezi nebem a zemí, která bude mít premiéru během festivalu 5. září.
Jedná o tzv. federální představení, skládající se ze dvou příběhů: Promiňte, omyl s B. Kodetovou v hlavní roli, jistý hororový triller, kdy manželka připoutaná na lůžko drtí partnera. Uvidíme temný obraz lásky, strachu a ulpívavosti,
Druhá část, skrývající se pod názvem Jašek, poprvé uváděna v Čechách, vypráví příběh o malém chlapci, kterého traumatizuje rozvod rodičů natolik, že se schovává pod stolem a odmítá vylézt. Matka (A. Šišková) vypadá jako ambiciózní žena, ale nedaří se ji v životě ani v práci. Syna však miluje a sebeobětující a překonávající láskou se jí ho podaří zachránit.
Oba příběhy podávají pohled na ženu v mezních situaci.


Festival zopakuje dalších šest představení, které měl na repertoáru loni:
Otevřené manželství, Kdo se bojí Virginie Wolfové?, Den jako stvořený pro lásku, Návštěva pana Sloana, Podzimní sonáta a Madame Melville.

Paní E. Holubová přišla s krásným nápadem, aby výtěžek z jednoho představení posledně jmenované inscenace, byl poslán nadaci Berkat, která chce poskytnout finance na přímé operace rohovky zrakově postižených dětí v Afghanistanu a zároveň na zaškolení tamních lékařů.

A které herce během léta uvidíme?

Můžeme se těšit ještě na K. Rodena, D. Kolářovou, E. Holubovou, H. Maciuchovou, L. Freje, J. Krausovou, G. Vránovou, J. Satoranského a další.

Vstupenky na všechna představení jsou v prodeji v pokladně Švandova divadla a v síti Ticketpro. Více informací získáte na stránkách www.studiodva.cz.


17.06.2005 - Jindřiška Kodíčková