Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Objímejte stromy!Úvodník: Prudké výkyvy počasí, které nás letos provázejí, mohou nepříznivě působit na citlivé jedince, ale ani zcela zdravým lidem kolísání meteorologických jevů neprospívá. Výrazné změny teplot, tlaku, vlhkosti, ozonu ohrožují převážně meteosenzitivní jedince. Vzpomeňte si, jak babiččino koleno spolehlivě předvídalo počasí.

Článek: Protože zatím jsme v tomto směru v náruči přírody bezmocní, přece jen zase tak macešská není. Na jedné straně způsobuje svými rozmary neklid, skleslost, podrážděnost, nespavost, napětí, apatii, únavu až bolest, ale vnímavý jedinec naopak může využít i její léčivou schopnost. Může pomoci aktivní pohyb ve stínu lesních stromů. Blahodárně působí procházky po hebkém mechu, brouzdání v zurčícím horském potůčku, skákání z kamene na kámen. Nad hlavou ševelí zelené lístky a těžce voní temné pichlavé jehličí. Stromy nabízejí úkryt trylkujícím ptáčkům, které úmorná vedra úplně umlčují. A právě v lese čerpají svoji vitalitu. Vezměme si ze zvířátek příklad, ponořme se do stínu staletých stromů.

Stromy svou majestátností a dlouhověkostí symbolizují život, sílu a tradici. Dokáží ale víc. Silné stromy vyzařují energii, kterou z nich můžeme čerpat i my.
Bělounká bříza osvěžuje a rozproudí v nás dosud nehybnou energii, odplaví úzkosti, sklíčenost a depresi, přinese klid a posiluje vnímavost. Nenáročný stromek, který nepohrdne drobkem chudé hlíny, aby zapustil kořínky a drží se zuby nehty mezi kameny, ošlehaný ulámaný vichřicí, a přece každé jaro ožívá nalévajícími se pupeny znova a znova.
Buk se dřevem tak tvrdým a odolným, že přetrvá staletí, pohlcuje nemoci, zvláště bolesti hlavy a migrény, upravuje k normálu krevní tlak, zbavuje stresu a posiluje toleranci k druhým.
Dub s krásnými plody připomínající hlavu rozpustilého panáčka s čepičkou, pomáhá při ztrátě životní energie, nepřekonatelném smutku nebo při apatii z dlouhé nemoci, zklidní, pomůže utřídit myšlenky a správně se rozhodnout. Symbolizuje sílu, moc a dlouhověkost.
Voňavá, bzučícími včelkami obklopená lípa nabízí spočinutí milencům, je to strom lásky, naznačí cestu ve sporu, zbavuje pesimismu. Příjemné posezení v jejím stínu přinášelo radost a dobrou pohodu i starým a nemocným babičkám.
Pokroucená borovice od nás přijme všechny smutky a výčitky svědomí a nabídne opět radost ze života, sílu a energii. I když nás trochu zasmolí, tato smůla neštěstí nepřináší.
Jedle uklidní podrážděnou nervovou soustavu, blahodárně působí na dýchací cesty a plíce, podporuje prokrvení těla, posílí intuici.
Kaštan zmírňuje napětí, obavy a strach a obnovuje sebejistotu. Plody v kapse nebo pod polštářem pomáhají proti revmatismu.
Vyhýbat bychom se měli snad jen tisu, který zneklidňuje a podporuje nekonstruktivní myšlenky.

Do lesa chodíme na procházky, na houby nebo borůvky. Dnes tam můžeme jít za stromy. Energii od nich nejlépe získáme přímým kontaktem. Obejmout strom tudíž není nic k smíchu. Přitiskneme i čelo k popraskané kůře a příliv tepla, který brzy ucítíme, projede celým tělem. Méně citlivé osoby třeba tepelný proud nepocítí, ale energie jimi prostupuje. Nesmíme ji bránit, uvolníme se, vyčistíme myšlenky a silné, zdravé stromy svoji životní energií mohou pomoci.


24.08.2005 - Jindřiška Kodíčková