Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Lekce tvůrčího psaní Michala VieweghaÚvodník: Román Michala Viewegha Lekce tvůrčího psaní spadá svým námětem do literárního života, tedy do prostředí „autora“. Ale tak jako Kmotr Maria Puza po čtenáři nevyžaduje, aby sám byl mafiánem, tak i zde stačí nahlédnout do jiných končin a pozorně naslouchat.

Článek: Právě hodiny tvůrčího psaní jsou tím pojítkem, jež spoutá několik lidských osudů a ukáže nám je perem Vieweghovým zblízka. Ačkoliv nám už dneska „není třeba“ přibližovat slavné a známe tváře, neboť víme o fatamorgáně vytvořené médii i o té skutečné osobě jimi opěvované, poznatelné snad jen v přímém kontaktu či v soukromí; ačkoliv jsou nám známa úskalí dnešní, též globalizované komunikace, žít očima autora, byť jen chvíli a okrajově, pozdvihne stavidla našeho vnímání.

Počátek románu, rozjíždějící se příběhy, seznamovací část a vtáhnutí nás přímo do lekce tvůrčího psaní jako přímého účastníka připravují závěrečný spád, kdy se všechna tajemství a zákoutí, v nichž se skrývají odpovědi na otázky položené vyprávěním, odkryjí a odhalí nám pozadí věcí, jichž se román dotkl. Zároveň věcí, jež se denně kolem nás v té rozmanité změti života vyskytují.

Nemohu se zbavit pocitu - naopak jako by sílil - že mi román poodhalil roušku našich současných životů, snad trochu i společnosti, již tolik považujeme za „pokrokovou“. Pokrokovou jistě, ale kam těmi kroky směřujeme?


Zdroj fotografie: http://www.petrov.cz/

02.09.2005 - David Šeterle