Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Světové ceny Salvadora Dalího 2005Úvodník: 2. září v galerii Miro v kostele sv. Rocha se předávaly Světové ceny Salvadora Dalího 2005. Ceny z rukou zástupců Aliance Salvador Dalí international převzalo pět laureátů, kteří se ve své tvorbě inspirují dílem Dalího a tím rozšiřují poznání o jeho tvorbě.

Článek:

Wolfgang LENZ náleží mezi seniory německého výtvarného umění. Realizoval řadu děl v německé architektuře a monumentů v interiéru. Originálním způsobem navazuje na surrealismus, expresionismus a německé výtvarné tradice. V roce 2004 získal Evropskou medaili Franze Kafky.

Malíř Zdeněk HAJNÝ, estetik a psycholog umění, vytváří osobitý styl meditativní malby. S americkým spisovatelem R. Fulghumem otevřel ve svém domě v Praze 4 progresivní galerii „ Cesty ke světlu“, která slouží i jako terapeutický prostor. Nyní tam umělec realizuje projekt „ Vesmírná píseň“, spočívající ve spojení projekce obrazů a snímků z Hubllerova dalekohledu a jeho pozemských bratříčků.

V oblasti scénografie a divadelního kostýmu je uznávanou osobností choreograf Oscha KREJČÍN. Spolupracoval s revuí „Holiday on ice“, výsledky jeho práce vidělo více jak 250 milionů diváků na celém světě a po zásluze je jeho tvorba zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. Vytváří osobitou harmonii scénické malby a divadelního kostýmu v jednotě s hudebním obsahem především klasických oper.

Malíř a sochař Filip KUDRNÁČ si osvojil osobitý styl malířství inspirovaný avantgardními proudy soudobé malby, zejména meditativní. Základem je figurální tvorba rozvíjená jak na námětech aktuální psychologie aktu, tak i v námětech krajinářských. Věnuje se i sochařskému portrétu. V současné době vystavuje na pražské radnici.

Malíř a grafik Jaroslav &SULEK, jehož tvorba byla několikrát mezinárodně oceněna, proniká do avantgardního proudu akčního umění a surrealismu.

Slavnostní večer obohatilo hudební vystoupení.

Určitý nedostatek celé akce vidím v tom, že na místě nabyla jediná ukázka práce oceněných výtvarníků. Předávání se odehrávalo v kulisách mezinárodní galerie Miro, kde právě nyní probíhá Goyova výstava, což narušilo kompaktnost večera.
Slovenský avantgardný výtvarník Jaroslav &Sulek chce v centre českej metropoly vystavovať 50 diel. „Mojou doménou je avantgardný neosurrealizmus. Mám taký osobitý štýl, ktorý používa veľmi málo ľudí na svete: robí sa to v technike dekalkománie (narábania so škvrnami). Tento štýl ja rozvíjam a dá sa povedať, že okrem ešte jedného Japonca sme dvaja na svete, čo tento štýl používame,“ povedal pre TASR.
V tvorbe používa &Sulek kombinovanú techniku, na jednom obraze uplatňuje akryl, kresbu, sadru, ale aj drôty. &Sulek má za sebou dve desiatky výstav na Slovensku, jeho diela sú aj v SNG, v zahraničí vystavoval v Paríži, Monaku, Bruseli, Mníchove a ďalších mestách.

Zdroj fotografie: Jaroslav Sulek.


08.09.2005 - Jindřiška Kodíčková