Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Postrach doručovatelů 2Úvodník: Zatímco někdo skládá nejraději verše, někdo symfonie, někdo puzzle, někdo poklony a někdo uhlí na zimu, na poště se téměř nepřetržitě skládají letáky.

Článek:

1.díl (klikni)

To se jednotlivé druhy těch poletuch vkládají do sebe, aby je pak doručovatel při donášce mohl v celistvém balíku vrhnout do schránky. Tím se stane, že zaměstnanec pošty jako by přešel na pásovou výrobu. A velmi záhy zapůsobí „kouzlo“ vážící se ke každé zmechanizované práci – odcizení se jejím plodům. Zatímco za dopis určený pro někoho od někoho člověk přeci jen přejme jakousi srdečnější zodpovědnost, k letáku takový cit nelze navázat ani za mák. Před očima se vám po hodině skládání už míhají pestrobarevná kola a pomyšlení, že byste se konečně mohl(a) podívat, co leták obsahuje, vám dráždí žaludek. Při této otupující kratochvíli s reklamním marastem jsem kolikrát upadl do filozofování o marnosti života a po každém desátém letáku se propadl o stupínek hlouběji do skepse... Nebo jsem přemýšlel, proč se letáku říká „leták“ a podle poslední, značně poetické verze, jsem dospěl k závěru, že se tak nazývá proto, že když nám ho vezme vítr, pěkně lehoučce poletuje a – těžko ho pak chytit, střízlíka a brodit se za ním v mastném prachu chodníku!

Vraťme se ale k mechanické práci: když jsou konečně stovky těch potvor poskládány jaksepatří, nezbývá než s nimi prozkoušet nejvyšší možnou kapacitu tašky a dobelhat se s masivně zbytnělým závažím ke kolu. A potom hurá s milým nákladem na obchůzku! Pokud vaše kolo snese hodně... Samotné vhození letáku do schránky provázejí dotěrné pocity viny. Jak snadno si je přivolávám z paměti: Kdybys radši předal nějaké milé psaní a ne protivný leták. Otravuješ! Obtěžuješ! Přiděláváš práci! Zatěžuješ životní prostředí! Výčitky útočí jak divé. Trapná situace se vyhrotí v okamžiku, kdy sahám po letáku, a ještě než ho vylovím, už vás u vchodu potká obdarovaný adresát s otázkou „Máte dneska něco pro nás?“ Kdo kdy popíše ty zoufalé myšlenkové pochody a rozhodování: dát leták a snášet kyselé pohledy příjemce, nebo zatajit leták a šidit roznášku? V případě, kdy převáží tíha závazku k pracovní smlouvě, zní má odpověď váhavým hlasem takto: „Nemáte nic, jen tady leták, kdybyste chtěl...“, a s hrůzou, sedící mi na rameni, vyčkávám reakci na pochybnou nabídku. Pokud si dotyčný ode mě leták převezme, toužím se rychle klidit, abych nemusel poslouchat jeho reakci a trapno mi mezitím vytéká i ušima. Na stavu trapnosti se nic nemění, ani pokud je leták odmítnut. Samo o sobě je nepříjemné být spatřen někým cizím, když zrovna házíte leták někomu do schránky. Vždy jsem cítil v zátylku pochybovačné pohledy a připadal jsem si vinen, jako bych dovnitř házel nejmíň antraxovou pohlednici. Odhodit leták bez úhony a nepozorován znamenalo slastnou úlevu a duševní posilu pro další pouliční boje. Kdyby alespoň všichni adresáti byli takoví milovníci letáků jako u nás ve městě jistý pán z Komenského ulice, oč obětavěji bych snášel posilování s objemnými sloupci v taškách a nemusel bych se mučit v duši otázkou: co že to roznášíš za havěť, pošťáku?

Ale pokud nejste takový sebemrskač, abyste se musel letáky obklopovat každý den a ani se vám nechce napsat na schránku pro pošťáka spásný vzkaz REKLAMU NE, poradím vám, co ještě s letáky počít, milý adresáte - sbírejte je. Ano, učiňte z postrachu doručovatelů předmět sběratelského zájmu a přispějete alespoň k našemu dobrému vědomí, že pomáháme uskutečnit vaše sny! Sbírejte letáky, pořádejte vzájemné výměny, setkání sběratelů, veřejné aukce, informujte televizní noviny. Pusťte se do toho, protože žádnou jinou sbírku nebudete rozšiřovat tak lacino a tak pohodlně!

Zdroj fotografie: www.google.com


27.10.2005 - Aleš Misař