Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Astronomické žněÚvodník: Jedna z lidových pranostik říká: ‚Mokrý máj - v stodole ráj!‘ Lid zemědělný sice při pohledu na buclatá mračna plesá, jinak to má ovšem lid astronomický. Toho v letošním květnu čekají přímo žně úkazů nebeských.

Článek:

Vše započne 7.5., kdy v době od 7:15 do 12:30 bude na Slunci viditelný přechod Merkuru. Ovšem vzhledem k velikosti a polohy hvězdných těles se bude jednat o tečku asi 160x menší než průměr Slunce. K pozorování je tedy vhodný alespoň dalekohled vybavený slunečním filtrem. Ti méně majetní mohou použít opět diskety (jejich vnitřní disk), či neosvětlený vyvolaný film. Tento jev je pozorovatelný na našem území v průměru jednou za 20-30 let.

Zhruba o týden později 16.5. mezi čtvrtou a pátou ranní nastane úplné zatmění Měsíce. Úkaz spíše pro ranní ptáčata bude bohužel viditelný pouze z poloviny, kvůli současnému západu našeho souputníka. Vzhledem k tomu, že zatmění měsíce lze pozorovat 2-3x do roka, zůstane tento děj spíše nepovšimnut, snad kromě dělníků spěchajících ráno ke strojům do továren.

A nakonec tu máme částečné zatmění Slunce. To nastane 31.5. už při jeho východu, kulminovat bude v 5:24 a skončí se v 6:22. Sluneční disk se schová asi z 85%.


25.04.2003 - Jiří Kočí