Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - William Diehl - Primární strachÚvodník: V Chicagu je brutálně zavražděn ctihodný arcibiskup. K vraždě, zmrzačení a zohavení duchovního dojde přímo v jeho farním bytě. Krátce po vraždě je v kostele nalezen andělsky vyhlížející mladíček. Skrývá se ve zpovědnici, je celý od krve a svírá zkrvavený řeznický nůž, avšak přísahá, že hrůzný čin nespáchal.

Článek: Veřejnost je však přesvědčena o opaku, stejně tak policie, státní návladní i politické špičky, jež se snaží vytěžit z případu, který je po celou dobu vyšetřování v popředí zájmu médií, vděčný kapitál.
Případu je nucen se ujmout bez nároku na honorář mladý právník Martin Vail, který je znám svým neotřelým přístupem k obhajobám takto předem ztracených případů. S týmem sobě podobných spolupracovníků věřících ve spravedlnost, i kdyby měla zasáhnout nejvyšší špičky politického života ve městě, se pouštějí do spletité cesty odhalování pravdy. A ta je v tomto případě pro leckoho strašlivější, než rozčtvrcený biskup.
Tolik zhruba nástin napínavého knižního thrilleru z právnického prostředí s výbornou dějovou zápletkou, jenž je napsán stylem, který nedovolí odložit knihu, dokud ji nedočtete do samotného konce. Děj v knize má rychlý spád, ale také spoustu výborných, mnohdy humorných dialogů, ať už mezi jednotlivými hlavními postavami nebo při líčení v soudní síni. Kniha zaznamenala obrovský úspěch a byla také zfilmována (u nás je znám film pod názvem Prvotní strach). Jak už to v takových případech bývá, scénář byl oproti knize malinko pozměněn, stejně tak i postavy, ale nakonec mě film uspokojil díky hereckým výkonům Richarda Gera (M.Vail) a hlavně skvělého Edwarda Nortona (Aarona Stamplera).
Autor této knihy, William Diehl, je u nás znám i dalšími svými tituly. „Znamení zla“ a „Království pekla“ jsou volným pokračováním trilogie o právníkovi Marty Vailovi. Dále je to thriller s názvem „27“ z období 2. světové války a jeden z jeho prvních - špionážní román „Chameleon“.

Foto: www.fantasticfiction.co.uk

28.04.2003 - Bruce