Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Slzičky Idy KelarovéÚvodník: APSORA „ slzičky“, ale i „ poselství a andělé krásy“ to vše jsou možné překlady slova, které toto poselství skutečně nese.

Článek:

„Vždy jsem měla potřebu zpívat nahlas, aby mě všichni slyšeli a vyslyšeli. Když jsem rok cestovala sama s pianem po turné v severním Norsku, poprvé jsem tenkrát cítila, co znamená význam slova „samota“… Cítila jsem, jak je svět veliký, a já jsem se cítila tolik malá, ztracená a samotná. Už tenkrát se ve mně zrodila jedna velká a hluboká touha. Cítila jsem, že mohu svůj hlas ještě zesílit a posílit o mnoho dalších hlasů, neboť bude-li nás více, uslyší nás celý svět... „ vzpomíná Ida Kelarová.

Svůj sen si splnila. Počátkem roku 2003 založila z absolventů svých hlasových workshopů profesionální sbor amatérských zpěváků Apsora. Jen v Čechách má sbor na padesát členů, probíhají dalčí konkurzy, zakládají se sbory i za hranicemi a projekt dostává mezinárodní charakter. Sbor pravidelně koncertuje a nyní vydává i CD. Obsahuje tradiční romské písně, jejichž autorem je většinou Desiderius Dužda, ale i jiní současní romští umělci. Spolu s CD vychází sborník písní repertoáru sboru Apsora

Od roku 2002 na hradě Svojanov spolupořádá Ida v součinnosti s nadací Miret letní tábory pro romské i neromské děti. Většinou pocházejí z dětských domovů, opuštěné rodiči. Ida věří, že děti jsou čisté a je v nich naše naděje. Snaží se jim ukázat jejich kulturní kořeny, ale zároveň podporou romských talentů inspirovat cestu lepšího života.
„ Chceme ukázat, že ne všichni Romové jsou špatní, nesouhlasím, že o člověku se má rozhodovat podle barvy pleti. Je třeba vytvořit most mezi „gádžami“ a Romy, naučit se komunikovat, nežít ve strachu. Musíme pochopit, jací jsou, teprve pak pomoc bude účinná, jinak může i uškodit. Je a bude to těžká cesta, ale daří se, čehož jsou důkazem svojanovské tábory,“ říká Ida.

Benefiční koncert Idy Kelarové, skupiny Romano Rat a mezinárodního pěveckého sboru Apsora se uskuteční 18. prosince od 19:00 hodin v evangelickém kostele U Salvátora v Praze 1 - Salvátorské ulici na Starém Městě.
Každý, kdo na koncert přijde, stane se součástí mezinárodního projektu a pomůže získat peníze pro letní umělecké dílny a tábory pro romské a neromské děti bez rodičů, děti z dětských domovů a ze sociálně slabých rodin. Drobná pomoc může mít pozoruhodné výsledky. Také výtěžek z prodeje CD i zpěvníku půjde opět na konto MIRET, které CD i zpěvník vydává.

“ Věřím, že všichni lidé umí zpívat, jen někteří o tom ještě nevědí. Je třeba se otevřít, nestydět se. Většinou v sobě skrýváme velký prostor pro problémy a smutky, je třeba je opustit, zazpívat si, zakřičet, vše špatné vyhnat zpěvem. Apsora nabízí zázemí, kde ani tak nezáleží na prvotřídním zpěvu, ale dává možnost vnořit se z celé duše do myšlenky života bez zbytečných hranic v myslích lidí, “ dodává Ida Kelarová

Poznámka redakce: Idu Kelarovou mohli vidět diváci v pátek 2.12. na ČT1 v pořadu Jana Krause "Uvolněte se prosím."

Zdroj fotografie: archiv autora

12.12.2005 - Jindřiška Kodíčková