Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Život ve spleti problémůÚvodník: Klářin život se podobá spleti zářivě lesklých, ale neuvěřitelně propletených ocelových prutů, bez možnosti najít začátek, rozplést konec, jež tvoří jedinou výzdobu scény (Aleš Hnízdil).

Článek: Jednoduchá, přímá řada, kde každý má své místo, taková rovná cesta, krátká, ale fádní – po ní extravagantní, neustále hledající Klára nechce jít. Naopak druhá skupina, symbolizující gejzír, erupci věčně se proplétajících osudů, je bytostným naplněním Klářiny existence.

Dea Loher, jedna z nejuváděnějších současných německých dramatiček, ukazuje, že ani lidé, kteří ukázněně žijí podle pravidel, potažmo návodů, nejsou vnitřně šťastní, i když se zahalují do skořápky spokojeného člověka. Nuda, pořádek, pravidelnost paradoxně přinášejí pocity perspektivy, jistoty a zakořeněnosti. Jednoho dne je však pocit marnosti vykopne z vyježděných kolejí do neznáma, kde budou nuceni řešit fatální důsledky svého rozhodnutí. A zda se do cesty připlete i ona kýžená špetička štěstí leží skutečně ve hvězdách.

Zatímco Klára, autorka absurdních návodů k použití ( či spíše nepoužití) domácích spotřebičů je vyhozena z práce a hledá v nezaměstnanosti novou výzvu, konzervativní příbuzní, mající neustále strach z něčeho a někoho, postupně pootevírají zkostnatělé myšlení svěžímu závanu z Klářina neutuchajícího hledání. Sama Klára se začíná potápět v bludišti cest a vztahů.

Rozdílnost temperamentu se projevuje i bezstarostným tlacháním Kláry, zatímco její švagr, vážený bankovní úředník, křečovitě a spisovně s patosem skleníkové kytky deklamuje své pravdy. Pozadu za ním nezůstává ani jeho milující manželka. Snad ji chybí vlastní názor a úsudek, či je hluboce překryt v jejím nitru konvencemi. I z těchto důvodů se rodina živí čerstvou zeleninou, protože je zdravá. A že jim moc nešmakuje? Nevadí, je p ř e c e zdravá!!!

Pokud chceme odpovědět na otázky o smyslu lidské existence, zamotáme se do labyrintu světa. Kláru nakonec osvobozující vyhazov přece jen vyvedl z klidu a okamžitě nastolil závažné problémy neuspokojivého a nenaplněného osobního i rodinného života. Rozplétat chladné lesklé pruty nebude jednoduché.

Inscenace se hraje v komorním studiu Švandova divadla. Pod režijním debutem Ivana Řezáče hlavní roli výborně ztvárnila Klára Pollertová-Trojanová. Kvalitní výkony podali i Kamil Halbich, Tomáš Pavelka, Klára Cibulková, Vojtěch Štěpánek, Eva Lecchiová, Robert Jašków a Jaroslav Šmíd


21.12.2005 - Jindřiška Kodíčková