Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Watawah



Úvodník: Tajemné jméno říčky, později už zmohutněné řeky, poklidně se vinoucí kolem dávných keltských sídlišť z lesních a bažinatých plání Šumavy. A právě Keltové ji pokřtili: Atavah, Watawah – Bohatá řeka, blyštící se zlatým pískem, později perlami a nakonec nesoucí dříví....

Článek: Zdeněk Šmíd, rodák ze Kdyně, se zamiloval do Pošumaví už jako malý kluk. Prochodil křížem krážem místa známá i ta úplně nedostupná a se svými poznatky se dělí v poetickém průvodci nazvaném OTAVA. V době, kdy i v kvalitnější beletrii se to jen hemží vulgarismy, pohladí skoro básnicky lyrický jazyk.

Spolu s autorem putujeme od pramene (vlastně ho ani nemá), tedy od počátku Otavy u Čeňkovy pily až k jejímu soutoku s Vltavou. Cestou nahlédneme do historie, ale i současnosti osad, vesnic a měst na jejím břehu, poznáme nelehký a mlčenlivý život šumavských dřevařů, okořeněný věčným nebezpečím smrti. Tajně a tichounce vstoupíme do divokého reje vodních víl, se zuby drkotajícími zimou hledáme teplý záchvěv plamínku v zachumelené chaloupce. Tvrdý, těžce zkoušený a málomluvný, ale v koutku srdce dobrý Šumavan, nabídne pocestnému skromné pohoštění a nocleh. Uslyšíme především němčinu, dávnou to řeč Šumavy a přesto nás vítá český člověk. Spory teprve přijdou. Strakonice nás přivítají dudáckou muzikou a městem provede Švanda. Nezapomeneme se seznámit s osudy dnes bezejmenných postaviček spjatých s perlivou Otavou, ale i s lidmi, kterým v dějinách jméno zůstalo.

Přímo v textu je zařazena spousta dobových fotografií ukazujících život na řece, barevná příloha nabízí pohledy do současnosti. Kniha bude příjemným společníkem pro tiché zimní večery, ale také návodem, jak a kde aktivně prožít dovolenou. Temná Šumava, vrchoviště, pozapomenuté stezky pamatující pašeráky, ale i města nabízející třeba ještě neznámé památky čekají na vnímavé turisty.

Knihu OTAVA vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2005.


29.12.2005 - Jindřiška Kodíčková