Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Očekáváte, že vám řeknu, co je to umění?Úvodník: "Kdybych to věděl, nechal bych si to pro sebe.“ Jméno Pabla Picassa (1881 – 1973) není jistě nutné nijak dlouze představovat. Tomuto géniovi výtvarného umění je věnována další publikace z edice nakladatelství Alpress.

Článek:

Pablo Picasso se narodil ve &Spanělsku a říká se, že malovat začal dříve než mluvit – jako malé dítě údajně trávil celé hodiny kreslením prvních obrazů do písku. Vzhledem k rozsahu jeho díla publikace mapuje první, možná nejzajímavější období Picassovy tvorby – léta 1900 až 1914, tedy od devatenácti do třiatřiceti let, kdy se utvářela Picassova osobnost a jeho vlastní vyhraněné vidění světa, období utváření jeho estetiky.

Pablo Picasso byl již ve svých 18 letech považován za génia a v roce 1900 přišel poprvé do Paříže, aby se zde na čtyři roky usadil. Kontakt s bohémskou Paříží ho přiměl k zavržení dosavadní tvorby, která byla pod silným akademickým vlivem, a k hledání nových cest. Tak přicházejí jeho slavná tvůrčí období – „modré“, kdy portrétuje tuláky či mrzáky v jakémsi šerosvitu, „růžové“ charakterizované fascinací světem harlekýnů, akrobatů a klaunů, zvané též cirkusové, až k období proto-kubistickému, kdy se již jasně rýsuje svět zobrazený v Picassově vidění, tak jak ho známe – slavné Avignonské slečny z roku 1907.

Picassova tvorba se po celý jeho život výrazně proměňovala, Picasso se snad nikdy neopakoval. Sám kdysi řekl, že si z cizí tvorby bez rozpaků přivlastňoval cokoli, co potřeboval ke ztvárnění svých záměrů. Bál se jen jediného – kopírovat sám sebe.


Nakladatelství Alpress představuje klíčové období jeho tvorby 65 reprodukcemi, které jsou k nalezení na 80 stranách.

Zdroj fotografií: www.osobnosti.cz, www.alpress.cz


17.01.2006 - Jan Kobera