Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - „Fauvismus je, když je tam červená“Úvodník: Malíř Henri Matisse (1869 – 1954), vůdčí osobnost fauvismu, je další ze světových osobností výtvarného umění, která má svou monografii v nové edici nakladatelství Alpress.

Článek:

Mladý Henri se narodil v rodině obchodníka s obilím a poněkud paradoxně v mládí nejevil pražádný sklon k umění. Na přání svého otce studoval práva v Paříži a přestože maloval velmi dobře, o své budoucí kariéře úředníka nijak nepochyboval a za dobu svého studia nenavštívil jediné muzeum. Zásadní zlom v jeho životě mu přinesl až zánět slepého střeva, který ho v jeho dvaceti letech téměř na rok upoutal na lůžko. V té době namaloval svůj první obraz.

Po zotavení se sice opravdu stává úředníkem v právnické kanceláři, ale hodinu před začátkem práce začíná navštěvovat hodiny kreslení, o víkendech prohlíží muzea a v roce již 1892 navzdory přání otce odchází ze severu Francie do bohémské Paříže s jediným cílem: studovat umění. V roce 1908 pak již zakládá svou soukromou školu fauvismu s několika studenty, nicméně francouzská kritika byla k jeho dílu stále nepříznivá. O to větší uznání však nacházel v zahraničí.

Matissovo dílo se vyznačuje čistými a jasnými tóny barev, hlavním sloganem fauvismu je návrat k původní čistotě barev.

Publikace z nakladatelství Alpress má 80 stránek a obsahuje pěkných 64 většinou celostránkových reprodukcí nejvýznamnějších děl Henriho Matisse, místy proložených teoretickými texty a závěrečnou stručnou biografií.

Zdroj fotografie: www.google.com24.01.2006 - Jan Kobera