Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Otevřená náručÚvodník: Máte tak vážnou poruchu sluchu, že neslyšíte? V tom případě pravděpodobně nemůžete navštívit žádné divadelní představení s výjimkou pantomimy. Od nynějška se to může změnit. Národní divadlo nabízí svoji scénu národnostním, zdravotním a etnickým menšinám v rámci projektu Otevřená náruč 2006.

Článek:

3. ročník proběhne 3. 2. – 8. 2. 2006 na všech třech scénách ND.
V pátek 3. 2. se ve Stavovském divadle představí LoCor de la Plana z Francie. Skupina vokalistů z Marseille se věnuje původní muzice Okcitánie i vánočním chvalozpěvům. Jejich expresivní hudební projev vychází z etnických kořenů, ale je plně srozumitelný i v současnosti.

V sobotu 4. 2. vystoupí ve Stavovském divadle Vlastenecká omladina z Vídně.
Již 120 let hraje divadlo ochotnický spolek české menšiny žijící ve Vídni. Pražanům nabídne populární veselohru rakouského autora H. Bahra Koncert z roku 1909, kterou věnoval R. Straussovi.

V neděli 5. 2. se bude hrát hlavně pro neslyšící v divadle Kolowrat.
Divadlo Nablízko je zatím prvním souborem v Evropě, jež používá při představeních stínové tlumočení do znakového jazyka. Každý herec má svého dvojníka – tlumočníka, pohybujícího se s hercem. Neslyšící divák může komplexně hru vnímat, tzn. zároveň vidí i „slyší“ a inscenace mu přinese plné smyslové uspokojení. Připravena je hra Tracyho tygr ( W. Saroyan), jež svou osobitostí a poetičností boří společenské bariéry.

Poslední hosté
Dhoad Gypsies of Rajasthan přijeli až z Indie a představí se 8. 2. v Národním divadle. Předkové členů hudební skupiny pocházeli z Radžastánu, země cikánů, potulných hudebníků, fakírů, zaříkávačů hadů a básníků, putujících od města k městu, aby svým uměním těšili panovníky a dvořany. V Praze poprvé předvedou kouzelnou atmosféru indické pouště, dají nám poznat svou minulost za pomoci fantastických zvuků, barev a tanců.02.02.2006 - Jindřiška Kodíčková