Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Dětem vstup zakázán aneb krev nepotečeÚvodník: Český kreslíř razí do světa

Článek: Třicetiletý kreslíř, který tvoří pod pseudonymem Vhrsti, se výtvarnému umění věnuje od útlého dětství, kdy mu byl velkou inspirací jeho tatínek. Až po studiu na střední a vysoké škole s výtvarným zaměřením začal autor hledat vlastní tvůrčí cestu. Mezi své milované autory řadí Borna, &Slitra, &Salamouna, Velíška, Poše, Holého, &Svankmajerovy, Lamra, Vyčítala, Čecha, Síse, Jelena, Miróa, Klea, Mordilla, Trondheima, Sfara, Groeninga, De Grécyho, Andersona, Prap a tatínka. Práce těchto a mnohých dalších autorů pokládá za nesmírně imaginativní a podnětné. Žije ve své rodné Plzni s přítelkyní, která je mimo jiné poradkyní v oblasti rozvoje osobnosti a spoluautorkou projektu Léčivé obrázky.

Je členem České unie karikaturistů a jeho ilustrace se objevily např. v časopisech Nový prostor, Labyrint Revue a Moje 1. noviny, v komiksových fanzinech Bedeman a Zkrat anebo ve světové antologii protiválečného komiksu Warburger 2003. Získal zvláštní cenu poroty na 1. mezinárodním salonu mladého komiksu v Bělehradě 2003. Jeho zatím posledním úspěchem je příspěvek do italského magazínu Q International, vydanému u příležitosti XX. zimních olympijských her, který se věnuje tématu Zima a sport.


Tvoříte pod pseudonymem Vhrsti. Proč jste si vybral právě ten?

Do světa výtvarného umění jsem vstupoval na poli komiksu a připadalo mi, že je v rámci dobrého bontonu učinit tak pod nějakým legračním pseudonymem. S odstupem času dneska nechápu, jak jsem na to přišel, když většina komiksových autorů tvoří pod svými vlastními jmény. Nicméně Vhrsti už mi zůstal a jsem za něj rád. Mimo jiné i proto, že můj tatínek byl v 80. a 90. letech v západních Čechách uznávaným výtvarníkem, a mě dneska už těžko někdo může obviňovat z toho, že mi slavné jméno vyšlapalo cestičku.

Jak jste se dostal ke Q International?

O tom, že turínský magazín Q International připravuje speciál k olympijským hrám, jsem se dozvěděl na internetu. Nápad na komiks s touto tématikou jsem nosil v hlavě už několik let a tohle byl impuls k tomu si sednout a konečně ho přivést na svět. Mimochodem jsem si pro tento projekt napsal ještě jeden mnohem delší a komplikovanější scénář podle pohádky Jana Vodňanského o hokejovém puku, ale nakonec jsem se stejně vrátil ke svému původnímu námětu.

Kdy tvoříte a kam chodíte na nápady?

Tvořím vždycky, když mám chuť. Nápady chodí samy od sebe, nečekaně a bez zaklepání, jako bych byl prostředníkem někoho jiného, kdo si je za mě vymýšlí a skrze mě je uvádí v život. Samozřejmě často bezradně sedávám nad čistým listem a je to lopotná práce něco vymýšlet, jenže ty nejlepší nápady stejně vždycky přijdou tak jakoby odjinud.

Na čem pracujete teď?

Před několika lety vyšla v exkluzivním nákladu 111 kusů antologie často velmi brutálně parodující slavné příběhy Čtyřlístku s názvem „Dětem vstup zakázán“. Mám za to, že se celý projekt autorům poněkud vymkl z rukou, a jeden z nich mi dal před časem za pravdu. Oslovil mě a několik dalších autorů, abychom připravili mírnější a hlavně hravější pokračování. A to je to, co právě teď mimo jiné dělám. Připravuji deseti až jedenáctistránkový příběh s pracovním názvem „Třeskoprsky show“ o tom, jaké to bylo, než se dali Myšpulín, Bobík, Fifinka a Pinďa dohromady. A už teď se musím přiznat, že i mně se celá záležitost trochu vymkla z rukou. Krev sice nepoteče, ale nějakým vyraženým zubům už nejspíš nezabráním.

Existuje něco, co byste v životě nenakreslil? Co vám naopak jde nejlépe?

Takhle jsem nikdy nepřemýšlel. Můj způsob kreslení určitě nemůžeme nazvat realistickým, a tak kdykoliv potřebuji do svého výtvarného stylu přenést nějakou reálnou věc, kterou jsem ještě nikdy nekreslil, vždycky je to o hledání nového tvaru, podoby, symbolu, o tom, jak takovou věc nakreslit, aby perfektně zapadala do mého světa a přitom každý bezpečně poznal, o co se jedná. A to jde někdy nečekaně snadno a někdy je to otázka poměrně složitého hledání a nacházení úplně obyčejných věcí.

Kde můžeme vaše díla nejsnáze vidět?

Odkázal bych Vás na své stránky www.vhrsti.cz , kde najdete nepřeberné množství mých prací. Když se vám bude něco líbit, můžete si to i stáhnout v sekci ke stažení.Zdroj fotografií: www.vhrsti.czZdroj fotografií: www.vhrsti.cz

25.02.2006 - Jitka Lenková