Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Hospodyně na inzerátÚvodník: A jak to dopadlo....

Článek:

S příchodem nového ředitele a režiséra Ondřeje Zajíce do MDP nastávají avizované změny. Jako závdavek přenesl své představení, dříve uváděné v divadélku A Rubín, na studiovou scénu v Abíčku.
Jedná se konverzační komedii britského dramatika Johna Hala Lorna a Ted. Dva osamělí lidé středního věku se setkají na inzerát. On hledá „jen“ hospodyni, ona také něco víc. Samorostlý, s ničím se moc nepárající venkovan a pobožná, staropanensky upjatá žena z města vytvoří svéráznou dvojici, jež je dokonalou zárukou vznikajících problémů. Přes rozdílnost jejich povah, která postupně nabývá značných parametrů, se každý z jiných pohnutek rozhodne pro společný život. První kotrmelec s fackou přináší už nevydařený svatební den. Inscenace svoji tragikomiku staví na vydařených dialozích, v nichž bojující pár vystřílí mnoho ostrých nábojů.

Přímočarý, jednoduchý samorost Ted, neumí ve vztahu se ženou moc kalkulovat, jedná průhledně i prvoplánově, což občas Lornu vyvede z míry. Velmi rychle se však otrká a brzy nedovolí se svou osobou manipulovat. Její postava v podání Stanislavy Jachnické projde zajímavým vývojem od vyděšené puťky z města, říkající ne, ale toužící realizovat ano, až po samostatnou, více než emancipovanou ženu, milencem týrající manžela. Dokonce podnikatelsky zkrachovanému a do bezvýchodnosti upadajícímu Tedovi narýsuje nový podnikatelský plán, jenž je pochopitelně výhodný hlavně pro ni. Zatímco Hynek Čermák pod režijním vedením Ondřeje Zajíce postavu neotesaného neznaboha, někdy hrubiána, jindy trochu slabocha, zvládá s nadhledem a velkou mírou přesvědčivosti, jeho partnerka se ve své komplikovaně náročné postavě někdy ztrácí.

Hra přinese kromě zábavného večera zásadní ponaučení: Všechno je jinak, než se na první pohled zdá.

John Hale: Lorna a Ted. Divadlo ABC - Ábíčko. Premiéra 24. 1., psáno z reprízy 25. 2. 2006

Zdroj fotografie: Divadlo ABC

17.03.2006 - Jindřiška Kodíčková