Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Mléčná sněžná krása



Úvodník: Raný posel jara vystrkuje nesměle, ale statečně svou křehounkou hlavičku mezi zbytky sněhu. Nekvete dlouho, se vzrůstem trav a silnějším sluníčkem brzy zasychá.

Článek: Latinské jméno GALANTHUS NIVALIS L.je odvozeno ze slov gala, což značí mléko a anthos, znamenající květ a připomíná bílou barvu květů, druhové jméno má význam sněžný či rostoucí na sněhu.

Sněženka podsněžník je vytrvalá bylina mající jednoduchou vejčitou cibulku vytvořenou jediným dužnatým listem. Obalují ho dvě až tři tmavě hnědé šupiny, zbytky loňských listů. Z blanité pochvy vyrůstá mezi dvěma úzkými, masitými a ojíněnými listy přímý oblý stvol, na němž se vytvoří na převislé stopce voňavý kvítek, zjara chráněný blanitým toulcem. Bledý květ se skládá ze šesti okvětních plátků, vnější podlouhlé mají bílou barvu, zatímco tři kratší vnitřní, na okrajích srdčitě vykrojené, zelený lem. Vykvétá hned po sejití sněhu v únoru až dubnu. Dozrává v trojpouzdrou tobolku s mnoha semeny. Všechna semena jsou vybavena rohovitým výrůstkem, jenž velmi chutná mravencům. Díky nim se rostlina šíří, rozmnožuje se také dceřinými cibulkami.

Daří se jí v listnatých lesích, lužních hájích a vlhkých křovinatých porostech, ale na našem území je ve volné přírodě téměř vyhubená. Způsobili to svým neuváženým chováním lidé, kteří na jaře podnikali lovy na květy a dokonce vyrýpávali cibulky. To, že patří mezi typické posly jara se jí málem stalo osudné. Nyní patří mezi chráněné rostliny podle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. a je zařazena do kategorie „ohrožený druh“. Zahrádky zdobí spíše větší maloasijské druhy sněženek, jež i dříve kvetou. Sněženkám vyhovuje polostinné stanoviště, půda by měla být výživná a vlhká. Množí se cibulkami, které se sází na podzim až 15 cm hluboko, aby v létě nezaschly.

Hlavně cibulky obsahují alkaloidy používané při terapii, převážně při obrně a zánětů nervů. Vzhledem k tomu, že je květina značně jedovatá, její užití náleží výhradně do rukou odborníka. Její další blahodárné účinky na zdraví se farmakologicky zkoumají. Otrava se projevuje sliněním, zvracením a průjmem.

Pokud nám sněženky přímo nerostou na zahrádce, raději se bez nich obejděme. Možná, že i ty nabízené a prodávané na ulici jsou trhané ve volné přírodě.


28.03.2006 - Jindřiška Kodíčková