Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Vášně a sláva...Úvodník: Druhá část trilogie Ludvík XIV. nás opět přivádí do sálů a ložnic přepychového zámku Versailles a stáváme se nechtěnými svědky velkolepě tepajícího života na dvoře krále, jehož nejznámějším výrokem se stal: „Stát jsem já!“

Článek:

Odhrneme bohaté závěsy královy ložnice a s údivem pohlédneme na desítky shromážděných služebníků a komorných, ale i pouhých urozených čumilů z řad šlechty, kteří si považují za čest a nejvyšší přízeň sledovat, kterak propocená noční košile opouští svalnaté tělo mladého panovníka. Ještě zajímavější zajisté byla asistence při vykonávání tělesných potřeb a následné kolektivní zkoumání "kvality“ moče a stolice nejmocnějšího krále Slunce. A to se opakovalo s neochvějnou pravidelností, s neutuchajícím zájmem, den co den.

Ludvík XIV. se rozhodl převzít do svých rukou osud celé Francie v roce 1661 po smrti kardinála Mazarina. Do té doby zemi spravovala jeho matka Anna Rakouská spolu se jmenovaným ministrem. Ludvík se ukázal jako autoritativní, ale zároveň i lehkovážná osobnost. Vedl nákladné, zpočátku i výnosné války, podporoval hospodářské změny. Dokázal sehnat neskutečné množství peněz, ale také obratem ruky je utratit. Nejvíce „ludvíčků“ spolykala stavba nádherného zámku ve Versailles, kam přemístil svůj nákladný dvůr. Plesy, hostiny, hazardní hry, souboje střídaly divadelní představení a shromažďování velkolepých sbírek. Milostné výboje, soupeření o panovníkovu přízeň, politické a mocenské intriky mnohdy rozhodoval pohár jedu. Namíchán byl s laboratorní přesností, směs arzenik obohacená např. ropušími slinami fungovala spolehlivě.

Autor trilogie Jean – Pierre DUFREIGNE svěže popisuje dvorské intriky sotva myslitelné, přibližuje nehmotné postavy z učebnic dějepisu s laskavým nádechem lidství. I perfekcionista Ludvík vzplál opravdovou láskou ke kulhající Luise La Valliére, ale jeho vášně nepřehlédly ani nově příchozí spanilé tvářičky. Spisovatel dále nabízí pohled na jeho versailleské budovatelské úsilí, při němž umírá i spousta lidí.
Nejen zájemci o historii, ale hlavně milovníci krásných romantických příběhů, si při četbě této poutavé knihy přijdou na své.

Knihu LUDVÍK XIV. – Vášně a sláva; autor Jean – Pierre DUFREIGNE vydalo nakladatelství MLADÁ FRONTA

Zdroj fotografie: www.bookcafe.cz13.04.2006 - Jindřiška Kodíčková