Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Josef a MarieÚvodník: Největším zážitkem Bronislava Polozcka je, že si může šmrncnout vedle krásné Emílie, což je jistě přáním všech herců.

Článek:

Národní divadlo chystá další premiéru, tentokrát komorní, skoro intimní inscenaci Josef a Marie. „ Hru prostupuje určitý smutek, ale přece jen jeden koutek jde nahoru,“ řekla dramaturgyně představení Iva Klestilová.
Diváky čeká sugestivní pohled na dějiny Československa prostřednictvím osudů dvou starých osamělých lidí, kteří se náhodou potkají na Vánoce v obchodním domě. Ve hře prolínají osobní zkušenosti herců i obecné historické pohledy, ukazuje se, jak „velké“ dějiny ovlivňují „malé“, to znamená obyčejný život člověka.

Hostující Emílie Vašáryová se poprvé setkává s dílem Turinniho a věří, že úsilí, které všichni vložili do nastudování, nevyjde nazmar. Je i zvědavá na reflexi autora, jenž představení také shlédne. V neposlední řadě se těší na českého diváka. Naopak Bronislav Poloczek se s autorem setkal osobně, ten o něm říká, že je ideálním představitelem postavy Josefa.

Peter Turrini
se narodil 26. září 1944 v St. Margarethen v Korutanech v rodině uměleckého truhláře. Jeho italského otce a koneckonců ani Petera nikdy rakouská vesnice nepřijala. Tento fakt Turriniho zásadně poznamenal a odrazil se později i v jeho literární a dramatické tvorbě. Prošel různými povoláními, až v roce 1971 byla uvedena v divadlech jeho prvotina Hon na krysy. Vytvořil typ lidové hry a zároveň je představitelem tzv. dramatiky šoku, jež v šedesátých letech prolamovala společenské, jazykové i sexuální tabu. Jeho hry šokovaly a posunovaly hranice mezi realitou a uměním tím, že narušovaly divácké stereotypy vnímání. Nyní patří k předním rakouským dramatikům, jeho hry pravidelně uvádí vídeňský Burgtheatr ( Smrt a ďábel, Alpské červánky, Láska na Madagaskaru atd.). Dále pracuje na televizních i filmových scénářích, píše básně a publikuje. V překladech se s jeho díly mohou seznámit zájemci v mnoha zemích.

Peter Turrini - Josef a Marie
Česká premiéra 6. a 7. dubna 2006 v Divadle Kolowrat

Fotografie: H. Smejkalová Archiv ND

11.04.2006 - Jindřiška Kodíčková