Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Být v pohodě znamená pozitivně mysletÚvodník: Jak myšlenky ovlivňují naši mysl a psychický stav? Díky pozitivnímu smýšlení máme mnohem lepší náladu, než když uvažujeme nad starostmi. Přes proces uvažování se dá ovlivnit i náš celkový zdravotní stav, takže – žádné chmury!

Článek:
Pozitivní myšlenky nás sice ovlivňují kladně, ale paradoxně máme tendence myslet spíše na negativní věci. Ty jsou v nás totiž více zakořeněné. Samozřejmě, že významné události, jako je např. narození potomka, se nezapomínají, ale špatné životní zkušenosti se nám více zaryjí do paměti. Při vzpomínkách na školu mnohé z nás ještě dnes budí strach z písemky. Snáze si vybavíme, které předměty nás trápily, protože jsme si tento problém uvědomovali po delší čas. Zatímco to, v čem jsme byli dobří, bereme jako normální situaci a prožíváme stav spokojenosti pár minut v tu danou dobu.
Úvahy velmi ovlivňují naši psychiku. Lidé, kteří si vsugerují, že trpí určitou nemocí, tak pouze ovlivňují své podvědomí, nikoli zdraví. Ovšem, pokud se nachází v tomto stavu déle, tak se pravděpodobně nějaká nemoc objeví, byť to nemusí být ta, kterou si původně vsugerovávali. Někdy se ale bohužel stává, že někdo myslí na určitou nemoc tak intenzivně, až se u něj nakonec projeví. Naopak ti, kteří trpí nějakou nemocí a věří v uzdravení, se nevzdávají a mnohokrát díky této pozitivní energii nemoc překonají.
Naši povahu utváří právě naše myšlenky. Jsme tací, jakým způsobem myslíme. Lidé, kteří myslí pozitivně a jsou optimisté, tak jsou vnímáni jako sangvinici. Dobrá nálada jim dodává energii. Ti, kteří mají chmurné myšlenky a ztrácí víru, jsou melancholičtější. Proto je dobré obklopovat se lidmi, kteří nás podrží. Čili melancholik s melancholikem si možná popovídají o svých problémech, porozumí si, ale psychicky si nepomohou. Naopak osoba, která má dobrou náladu a pochopení, může svoji náladu alespoň částečně přenést i na méně veselého člověka.

Foto: Profimedia.cz

26.04.2006 - Aneta Šimonková