Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Moudro z TibetuÚvodník: Kniha Sakja-pandita "Pokladnice moudrých rčení", kterou v tomto roce vydalo nakladatelství Paseka, shrnuje v devíti celcích moudrost tibetského lamy Sakjy-pandity, žijícím v letech 1182-1251 v jihozápadním Tibetu. Obsahuje celkem 457 moudrých rčení o různých oblastech života a může být nejen cenným námětem k zamyšlení, ale snad i rádcem v cestě životem.

Článek:

V devíti rozpravách o různých oblastech života nám autor předkládá k uvážení své moudré myšlenky. Vypráví o lidech moudrých, o dobru a zlu, o skutcích, o lidech hloupých, urozených nebo o morálce. Jako ukázku vybírám několik rčení.

O lidech moudrých, rčení 7

I kdybys měl nazítří zemřít, uč se dál.

Byť v tomto životě jas pravdy nezasvit ti,

je to, jako bys poklad do pokladnice dal,

odkud ho vyzvedneš zas v příštím bytí.

O dobru a zlu, rčení 126

Zdařilé dílo vzniklé podvodně –

ne, to se moudrým asi nezalíbí.

Co jich však nikdy není nehodné:

věc vzniklá řádně, byť má ještě chyby.

O skutcích, rčení 350

Svatými řídit se,

S moudrými radit se

A k dobrým řadit se –

Tak ať se chová každý, kdo se štěstí nadít chce.

Jsem zastáncem toho, že obdobně moudré knihy bychom měli mít doma. Ve chvílích, kdy si nejsme úplně jisti, zda jdeme tím správným směrem, takovou knihu náhodně otevřeme a přesvědčíme se. Nalezneme zde útěchu i chuť "jít dál".

"Pokladnice moudrých rčení" rozhodně není předmětem rychlé spotřeby, její pravdy budou platit dál - bez ohledu na rok, který se zrovna píše. Knihy jako "Pokladnice" se skutečně podobají pokladu, jehož hodnota s věkem jen roste.

Zdroj fotografie: www.paseka.cz13.05.2006 - Pavla Králová