Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Bolestné vztahyÚvodník: Předivo mezilidského soužití drží křehce. Stačí slovíčko, nepochopení a budovaný vztah se rozsype jako domeček z karet. Přináší zklamání a bolest.

Článek:


Člověk jako sociální bytost je determinován společensky. Od narození až do smrti je vtahován do vztahů, jež ho obohacují, učí, těší, ale někdy mu dají těžce zabrat. Ale i takové vztahy a zkušenosti dotyčného člověka, až vše přebolí, čili až pochopí naznačený smysl, nasměrují dál.

Aby se těch karambolů v životě stávalo co nejméně a pokud už se stanou, abychom z nich vycházeli bez ztráty květinky, je přáním spisovatelky Manuely Oetingerové. Proto přináší další publikaci, kde nahlíží na širokou škálu konfliktů mezi lidmi z úhlu lidsky psychologického, ale hlavně z hlediska duchovních souvislostí.
Mezi úhelné, nepostradatelné kameny vztahů, života samého patří láska. Ať už bezpodmínečná mateřská, žárlivá milenecká, klidná a plná porozumění a tolerance či vlastnická, dusivá. Těch podob ani básník nedopočítá, vždyť láska představuje téměř synonymum života.
Vztahy jsou ideálním prostorem pro střetnutí s výzvami života, nejen harmonickým tancem při západu slunce, ale umožňují objevit existující nedokonalosti. V nich se zrcadlí naše sebepoznání, jež se někdy vzpíráme přijmout. Pokud tak učiníme, uvolní se veliká duchovní síla, která nás vnitřně prozáří. Možná jste už zažili velkou úlevu, když jste odpustili, našli cestu zpátky. Život se stává najednou jasnějším, přímočařejším, lehčím. I když tak výrazný pocit nezůstane v našem nitru v této tryskající síle navždy, při důsledné péči o něj se posuneme na vyšší rovinu, kde již nebude tak překvapivě silný, ale zato trvalejší a klidnější. Krásné vztahy nejsou samozřejmé, ani dar, musí se doslova vypiplávat.

Autorka se dále zamýšlí nad působením energetických sil v souvislosti se vznikem a fungováním manželství, rozebírá roli sexuality a věrnosti, dívá se na fenomén rodičovství, ale i zánik manželství či hledání nových cest ve vztazích. Knížka jistě není příčkou, jak rychle a snadno si udělat ve všem jasno a kráčet neochvějně vpřed. Taková čisťounká cesta vede do pekel. Naopak ukazuje, že člověk nic nedostane zadarmo, pouze naznačí možnou cestu dlážděnou vírou, odpuštěním, sebepoznáním, klidnou intuicí. Knížka se pevně usazuje v oblasti meditativní literatury a jako k takové se k ní musí přistupovat. Ne každému se to napoprvé povede. Nic však není ztraceno, i druhý či další pokus se počítá.

Manuela Oetingerová; Vztahy v zrcadle aury. Vydalo nakladatelství METAFORA v roce 2006
Podrobněji o působení aury v knize "Tajemství lidské aury": http://www.neraweb.cz/index.php?stype=all&id=4474

Zdroj fotografie: www.metafora.cz25.05.2006 - Jindřiška Kodíčková