Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Kratochvíl vozí celebrity ve vlaku



Úvodník: Až do konce července tohoto roku máte možnost vidět ojedinělou výstavu našeho předního fotografa Antonína Kratochvíla s názvem Persona. Ojedinělá je především díky tomu, že se nekoná v kamenné galerii, ale přímo ve vagonech vlaku putujícího po českých městech přímo za diváky.

Článek:

Výstavu pořádá galerie LGP, která tak navázala na úspěch podobné akce s fotografiemi Sebastiana Salgada – Workers. Ta se s celkovou návštěvností přes 60 tisíc lidí stala v přepočtu lidí na den nejnavštěvovanější výstavou roku 2005. Autoři projektu mobilní galerie chtějí tímto způsobem tvorbu světoznámých osobností přiblížit co nejširšímu spektru lidí.

Antonín Kratochvíl, rodák z Lovosic, jenž vyrůstal na pražském Karlíně a z Československa emigroval těsně před sovětskou invazí, nyní žije v USA. Za své fotografické kariéry získal již mnohá ocenění. V roce 1998 ho např. časopis American Photo zařadil mezi 100 nejvýznamnějších osobností oboru. V roce 2002 vyhrál soutěž World Press Photo v kategorii Příroda a životní prostředí. Kromě focení celebrit se proslavil i jako fotožurnalista mapující vojenské konflikty, živelné pohromy, zajímá se také o sociální problémy Třetího světa.
Slavnostní vernisáž jeho výstavy Persona, která se konala 3.5. na prvním nástupišti Hlavního nádraží v Praze, uvedl ministr zahraničí Cyril Svoboda, o hudební intermezzo se postarali Jiří Stivín a jeho dcera Zuzana a pak už se všichni zúčastnění mohli s chutí vrhnout na víno ve vládním salonku nebo na vlaková stupátka a v rozjitřené, i když poněkud dusné atmosféře (dusný byl především vzduch v narvaném vlaku bez možnosti větrání) shlédnout celou výstavu. Vernisáže se samozřejmě zúčastnil i sám Kratochvíl, z dalších osobností uveďme jeho kolegu, fotografa Václava Vašků. Společně s ním a Martinem Wágnerem vystavoval ještě nedávno tematické fotografie o černobylské katastrofě v ambitu kláštera Panny Marie Sněžné na Praze 1.

Výstava Persona se skládá z 60 černobílých portrétů významných světových celebrit. Do tváře tak ve vlaku můžeme pohlédnout např. Liv Tylerové, Bobu Dylanovi, Bonu Voxovi, Davidu Bowiemu, Johnymu Deppovi, Billu Gatesovi, Jeanu Reno či Georgi Clooneymu. Kratochvíl nám je ale nepředstavuje tak naleštěně, nebo naopak surově, jak je zvykem u fotografů bulvárních plátků, ale v zcela jiném, osobitém světle. Typické je pro něj zachycení expresivních momentů, celebrity tak ukazuje v jejich lidské podobě a ničí tím mýtus, díky kterému se na ně leckdy díváme jako na modly.

Výstavu můžete shlédnout na nádražích měst vždy od 10,00 do 20,00 v těchto termínech:
04.05. - 14.05. Praha Hlavní nádraží
16.05. - 21.05. Hradec Králové
23.05. - 28.05. Olomouc
30.05. - 14.06. Brno
16.06. - 21.06. Jihlava
27.06. - 09.07. Karlovy Vary
11.07. - 16.07. Lovosice
18.07. - 23.07. Ostrava
26.07. - 30.07. Uherské Hradiště

Galerie LGP zároveň v rámci projektu Každý z nás je umělec vyzývá i všechny fotoamatéry k zasílání svých fotek s tématem V jakých artefaktech žiji/moje město – ty nejlepší z nich budou během kuriozní poutě tohoto vláčku vystaveny ve volně přístupném prostoru. Ku příležitosti konání Persony byla vydaná také stejnojmenná kniha, v níž všechny vystavované fotografie najdete. Její první vydání letos přineslo nakladatelství Slovart a stojí 999 Kč, levněji je možno ho získat nákupem přes internet. V souvislosti s dalšími publikacemi stojí za zmínku to, že loni na jaře vydal Antonín Kratochvíl knihu fotografií Vanishing. Zachycuje v ní mizející životní prostředí a kultury Afriky, Asie, severních Čech i New Yorku.





25.05.2006 - Pavla Hložková