Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Madonna hledá milence s citovým zraněnímÚvodník: ... domnívá se spisovatel Andrew Morton, autor Madonniny biografie. Při psaní knihy a hledání spojitostí v Madonnině životě si totiž všiml, že všichni Madonnini milenci byli nějakým způsobem "postižení" - jednalo se o narkomany, bisexuály, alkoholiky a nakonec silného dyslektika. Morton dedukuje, že to souvisí s Madonniným životním traumatem - v pěti letech jí zemřela matka - proto přistupuje ke svým milencům s mateřskou péčí (soucítí s nimi a pomáhá jim).

Článek:

Madonna také své milence často střídá, a tak svou teorii rozšiřuje Morton ještě dál: "Madonna používá sex jako formu lásky. Proč? Jednou dala svou lásku někomu, komu plně důvěřovala, a ta osoba odešla z jejího života." To způsobilo neukojitelnou potřebu chvály a ocenění, touhu po lásce, ale zároveň strach z citového závazku. Pravdou zůstává, že po smrti své matky se Madonna urputně snažila o pozornost svého otce. Chtěla vyniknout mezi svými pěti sourozenci, utrhnout pro sebe kus lásky. Nejprve snaživě pomáhala s mladšími sourozenci a když v osmi letech dostala nechtěnou macechu, začala vzdorovat a "zlobit". Již ve třinácti letech měla pověst zkažené holky, což podpořila svým školním tanečním vystoupením, jež zakončila odhozením svršků. Od té doby se snažila o upoutání pozornosti pořád. Stále se snažila něčím šokovat. Často ve společnosti - když se jednalo o její vytoužený kariérový postup - říhala nebo se vyjadřovala vulgárně. Nedělalo jí problémy pózovat nahá (čímž si přivydělávala v chudých časech), nezastavila se před natáčením dokumentu "S Madonnou v posteli", napsala knihu "Sex." Šokovat, to je její druhá přirozenost. A ta první? Ctižádost.

Madonna ztělesňuje "americký sen". Svou nezměrnou pílí a úsilím, svou obrovskou sebekázní a nezměrnou touhou "stát se slavnou" nakonec dosáhla svého. Vyrostla v rodině italského přistěhovalce, přišla o matku a nedokončila střední školu, ale naučila se tancovat a odešla za svým snem do New Yorku. Sama o sobě říká, že s 35 dolary v kapse, ale její přátelé tvrdí, že si "na výlet" urputně šetřila. Dokonce si část úspor, konkrétně 50 dolarů, vydělala na svém prvním pěveckém vystoupení v kostele, což nyní může působit jako znamení osudu. Madonna totiž odešla do New Yorku tančit, ne zpívat. Záhy ovšem zjistila, že v tanci "je mnoho povolaných, ale málo vyvolených" a ani každodenní několikahodinová dřina nemusí přinést úspěch. Jen proto se obrátila k tanci zády a vykročila v ústrety nové kariéře - pěvecké. Začala však tím, že se naučila hrát na kytaru a bicí, ke zpěvu došlo až později. Tanec jí v pěvecké kariéře velmi pomáhal, trénovala svá vystoupení k dokonalosti - a kromě toho si také sama vymýšlela texty. Zpátky k jejímu úsilí. Kromě toho, že pracovala sama na sobě, pracovala i ve svůj prospěch. Když jí vyšla první deska, rozdávala na ulici letáčky, nutila známé DJe, aby hráli její hit v klubu. Telefonovala, zvala významné a nenechala se jen tak odbýt, pilovala a pilovala... Vydobyla si každou píď svého úspěchu.

A když to přišlo? Prvotní nadšení samozřejmě následovalo i rozčarování. Schovávání se před novináři, smiřování se s pomluvami, odhalováním nechtěného, hořkým polykáním tvrdé kritiky. Pod tvrdou slupkou se objevuje zranitelná osůbka. Dívka, která pláče, že jí ubližují a nechápou, dívka, která má strach z rakoviny, trpí ztrátou přátel, kteří zemřeli na AIDS, žena, která si nedokáže udržet žádný vztah, která lituje, že několikrát podstoupila interrupci, protože dala přednost kariéře před dítětem:. "Vždycky litujete, pokud musíte udělat taková rozhodnutí, ale musíte se podívat na svůj životní styl a zeptat se: Jsem skutečně v životním období, kdy mohu věnovat spoustu času tomu, abych byla tak dobrým rodičem, jakým chci být?"

A vida. Nakonec se dobrým rodičem skutečně stala. Pečlivě se stará o své dvě pokřtěné děti, vdala se v kostele a žije spořádaným životem ve Velké Británii. Studuje kabalu a cvičí jógu. Poprvé v životě přestala bojovat s časem. Neuvěřitelná proměna! Že by ve čtyřicítce konečně dospěla? Možná. A možná se jen smířila se svými démony. Sama sebe komentuje: "Mám pocit, jako bych pomalu odhalovala svou skutečnou podstatu. Jako bych se přibližovala k jádru toho, kým skutečně jsem."

A přesto se stále něco šušká... třeba že jí to s manželem neklape. Třeba že je "soucitnou kapitalistkou". Proč takový výraz? Kvůli její opatrné šetrnosti, pokud se jedná o útratu v restauraci. ("Nemám ani vindru.") Ale pak věnuje 5 milonů dolarů na AIDS. Obává se prý toho, aby s ní lidé nepřátelili jen kvůli penězům. Nezdá se to alespoň trochu pochopitelné, jestliže se její majetek odhaduje na 300 - 600 miliónů dolarů? Nebo že by se s tou útratou v restauraci jednalo o starý zvyk? V době, kdy Madonna žila jen touhou po úspěchu, se tímto způsobem přiživovala na druhých.

Kromě podobných zajímavostí z Madonnina života se v knize dozvíte také spoustu faktů, jak z jejího soukromí, tak z natáčení, nahrávání a zpívání. Jen pro zajímavost na konec (něco, co mělo stát na začátku): Madonna Louise Veronica Ciccone se narodila 16. srpna 1958 ve znamení Lva. Znamení jako by ji dodávalo ctižádost, mystické jméno jako by jí směřovalo k víře a pochopení.

Knihu Madonna od Andrewa Mortona, jedním z nejznámějších světových životopisců a předním znalcem soudobých celebrit, vydalo nakladatelství Columbus.

Zdroj fotografie knihy (nahoře): www.knihy-columbus.cz

Zdroj fotografie dole: www.osobnosti.cz

30.05.2006 - Renata Šindelářová