Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Anabolický koktejlÚvodník: Mladík Bruno nás nechá formou retrospektivní zpovědi nahlédnout do svého života. Popisuje tristně své dětství, otec neustále na cestách, autem zaváží potraviny, bohémská matka, ne zrovna úspěšná výtvarnice, zalévá své neúspěchy krabicovým vínem. Jinými slovy, rostl jako kůl v plotě, ale s absolutní volností neuměl naložit.

Článek:


Ještě ke všemu se potýkal s tlustým, neohrabaným tělem, takže ve sportu útěchu hledat nemohl a ani nechtěl. Jeho labilní nervová soustava (kterou zdědil po matce, jak tvrdí) a komplexy mu napomohly volit pohodlnou únikovou cestu lemovanou povzbuzovadly. Ať už marjánka či alkohol. Na učňáku se rozhodne svůj život zásadně změnit, své tělo zformovat posilováním. Zase je štván pocitem méněcennosti, nedokonalosti... Protože ale poctivý trénink nedokáže okamžitě postavu zlepšit, volí opět k snazší postup. Jen jednu kúru, slibuje si. Ovšem netuší, že roztáčí nebezpečný kolotoč, ze kterého se jen velice těžce vystupuje. Ze steroidového opojení se probere až nárazem do stromu. Ani pobyt v nemocnici, rehabilitačním ústavu, na psychiatrii není dostatečným mementem. Anabolika jsou mocnější. Teprve podpora rodiny, o které vždy pochyboval a vinil ji ze zpackaného života a hlavně smrt uštvaného otce ho postaví na nohy. On sám doufá, že definitivně.

Kniha dává nahlédnout do problémů, jež mohou postihnout kohokoli. Na Bruna se toho, pravda, sneslo trochu příliš. Vyzdvihuje na oltář přehnaný kult těla, jenž člověku otevírá pomyslné dveře do „lepší společnosti“. Vypořádat se s pocitem, že jste out a nikoli in, jak ukazuje případ Bruna, nemusí být jednoduché.

Kniha je napsaná svižným, poutavým způsobem ve formě Brunova vyprávění. Střídá slangové vyjadřování, hovorový jazyk, dialogy i popisné pasáže v poměrné rovnováze, často se objevují jen zkratky nahrazující možné rozevláté, v tomto případě zbytečné, popisy. Odráží i životní zkušenosti autorky

Martina Kopřivová, studentka, modelka, nyní i spisovatelka. Své autobiografické zážitky ze zákulisí modelingu a prodělané anorexii popsala ve své prvotině Ať si na to každý přijde sám. Zpověď modelky. Dále vydala kontroverzní román Společnice z prostředí profesionálních společnic pro muže.

Knihu Martiny Kopřivové Brunův koktejl vydalo nakladatelství MLADÁ FRONTA v roce 2006.

Zdroj obrázku: mf.cz07.06.2006 - Jindřiška Kodíčková