Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Z Rozhledny na rozhledny



Úvodník: Za příznivého počasí naše kroky míří obvykle na hrady a zámky, které se staly již tradičním cílem prázdninových cest. Což ale zvolit si letos onen cíl méně obvyklý a to vydat se po stopách, respektive do výšin našich rozhleden? Možná ohrnete nos, ale vězte, že i rozhledny kromě zajímavého výhledu do okolí nabízí často nádhernou architekturu a nevšední zážitky, které také prověří vaši fyzickou kondici.

Článek:

Zasvěceným průvodcem po českých rozhlednách pak je určitě kniha Naše rozhledny Pavla Miškovského, která kromě seznamu všech rozhleden obsahuje i mapu s jejich přehledným vyznačením, a hlavně velmi podrobně popisuje historii těchto míst.
Určitě jste stejně jako já netušili, že nejstarší rozhledna se nachází v panství v Krásném Dvoře, kterou postavili již v letech 1793-1796 a jejíž pseudogotický styl uchvacuje dodnes. Nicméně bohužel díky necitlivým zásahům se tato nejstarší vyhlídková stavba u nás ocitla v havarijním stavu.
Lednický minaret (Lednice na Moravě) je druhá nejstarší, postavená v roce 1804. Obdivovat jeho exotickou krásu můžete naštěstí i v současnosti, z vrcholu minaretu kromě zámeckého parku při příznivém počasí lze spatřit i vrchol věže Svatoštěpánského dómu ve Vídni. Obě dvě zmíněné rozhledny jsou zděné, ostatně těch v Čechách naleznete nejvíce - 101. Zbylých 127 pochází z různých materiálů – jako dřevo, beton aj.
Největším počtem rozhleden na svém území se může pyšnit Ústecký kraj – má jich 33, nejméně jich má Praha – 6.

Za nejromantičtější pražskou rozhlednu mohu směle označit kamennou Cibulku v Košířích, jež se nalézá na jižním svahu Košířského údolí. Na počátku 18. století zde vybudoval Leopold Linhart hrabě Thun-Hohenstein venkovské sídlo s parkem. Usedlost Cibulka se přestavěla na empírový zámeček s romantickým parkem, jehož součástí se stala rozhledna v podobě středověké hradní zříceniny s cimbuřím. Přestože rozhledna chátrá, můžete na ní vystoupati v současnosti. Rozhled ovšem poskytuje kvůli stromovému porostu minimální.

Kožova hora u Kladna funguje již od druhé poloviny 19. století coby oblíbené výletní místo Kladeňáků. Její atraktivitu zvýšila stavba turistické chaty s rozhlednou ve dvacátých letech 20. století. Po 131 kamenných schodech vystoupáte na vrchol rozhledny, odkud spatříte nejen Říp, ale za dobrého počasí i Sněžku. Po tomto výkonu se můžete odměnit občerstvením v restauraci, z které je rozhledna přístupná. A svůj výlet tedy zakončit příjemným posezením.

Podobných zajímavých míst, které navštěvovali již naši pratodiče, objevíme bezpočet, stačí si vzít Naše rozhledny a vydat se po stopách našich předků, případně vzít právě babičku na rozhledny vybudované v době nedávné. V mapě si pak doporučuji zaškrtávat si postupně rozhledny, jež jste navštívili. Alespoň já už to tak činím. Zatím mám za sebou památný Blaník. O něm přinesu ale samostatný článek.

Tudíž až budete v létě putovat po rozhlednách, možná narazíte na bloudící redaktory z Rozhledny. Někdy je prostě užitečné vyměnit virtuální rozhlednu za skutečnou.

Knihu vydalo Nakladatelství DOKOŘÁN.
Zdroj obrázků: dokoran.cz



13.06.2006 - Martina Bittnerová