Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - S Hitlerem v bunkru



Úvodník: Strhující vyprávění důstojníka, který se dostal z obklíčení u Stalingradu, zachránil 5.000 mužů a v závěru války se jako pobočník Heinze Guderiana ocitá v bunkru s Hitlerem. Bezprostřední svědectví o hyenách a lidech v blízkosti vyšinutého "největšího zla". Svědectví, které by ve vaší knihovně nemělo chybět.

Článek:

Do rukou se nám dostává velmi zajímavá kniha Bernda Freytaga. Je to pohled na válku a na Hitlera z bezprostřední blízkosti „toho z druhé strany“.
Autor se hned v úvodu zmiňuje o hrůzných prožitcích ze stalingradského kotle. Odtud se mu podařilo uniknout tři dny před příletem posledního letadla na letiště Gumrak, jediného místa, odkud se několik šťastlivců dostalo z obklíčení Rudé armády.
Zůstává paradoxem, že rodina Bernda Freytaga pochází z Baltu, tedy z oblasti Lotyšska, Estonska a ještě jeho předkové žili v Sankt Petěrburku. Dokonce někteří z nich měli významná postavení u carského dvora. Takto, docela podrobně, popisuje životní osudy předků, ale i svůj vlastní. Zde rovněž vysvětluje, proč vstoupil do Hitlerovy národněsocialistické strany a poté se dal na vojenskou kariéru.
Autor popisuje vývoj politické situace ze svého pohledu, což knihu činí o to zajímavější. Líčí své pocity z účasti při napadení Polska a prvním setkání se smrtí, kdy ztrácí své dva nejlepší kamarády. Ovšem euforie z rychlého postupu Evropou zahání veškeré obavy a vzpomínky na debakl I. světové války.
Roku 1940 se autor stává členem štábu generála Heinze Guderiana a účastní se příprav operace Barbarosa. Po zahájení útoku popisuje nevraživost mezi jednotkami wermachtu a SS a taktéž rozdílný přístup k zajatcům i civilistům. Líčí způsob německého vedení boje, kdy se rozhodujícím stává Hitlerův rozkaz přes mnohá upozornění vojenských maršálů, že jde o špatná rozhodnutí. Tento postup provází vlastně celou válku a čtenář zjistí, že díky nenasytné touze po neomezené moci tohoto vyšinutého chlapíka a jeho nesmyslným rozkazům, válka zcela jistě skončila o několik let dříve.
Po odvelení od Stalingradu se Bernd Freytag dostává na další ruské fronty. Sugestivně popisuje boje, rozdílné povahy a chápání války v řadách důstojníků. Zachraňuje 5.000 vojáků z obklíčení a poté jeho kariéra pokračuje směrem vzhůru. Velmi obšírně se zmiňuje o pozadí atentátu na Hitlera a přiznává, že byl o spiknutí informován svým bratrancem Wesselem Freytagem. Následující hon na spiklence připomíná řádění katolické inkvizice. Vyšetřovatelé SS při mučení získavali další a další jména ať už smyšlených nebo opravdových spiklenců.
Atentát na Hitlera vlastně „vyhoupl“ Bernda Freytaga až do samotné blízkosti vůdce. Autor velmi poutavě popisuje nejbližší Hitlerovo okolí. Zmiňuje se o povahách maršálů, generálů a všech, kdo poblíž Hitlera žili. Všímá si změn vůdcova chování i celkového zdravotního stavu s blížícím se koncem války. Opouští jej pouhé tři dny před dobytím Berlína.
Kniha je opravdu velmi zajímavě psána a její autenticita z míst „největšího zla“ příběh autora, Bernda Freytaga, jen a jen umocňuje.

Autor: Bernd Freytag von Loringhoven & Francois D´Alancon
Žánr: literatura faktu
Vydal: Columbus, spol.s r.o.

Bernd Freytag von Loringhoven, absolvent vojenské akademie a důstojník wermachtu. Po válce pracuje v knižním vydavatelství, poté nastupuje do Bundeswehru. Výrazně se zasadil o vstup Německa do NATO.

Zdroj fotografie: www.knihy-columbus.cz



14.06.2006 - Radek Dolanský