Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Jak velkou záhadou je St. Sulpice?Úvodník: Když se Vatikán změní v reklamní agenturu, jde vše jako po másle.

Článek:


Díky tomu brownománie ovládá svět. Je nabíledni, že schopný podnikatel se chopí příležitosti a z tučně namazaného krajíce popularity si ukrojí. Záleží na míře vkusu. Počin společnosti Paris Walks (Pařížské procházky), která se již více než deset let zabývá oživováním pařížských dějin, umění a architektury a nabízí výpravy s průvodcem po pamětihodnostech, patří k těm chvályhodným. Využila toho, že D. Brown zasadil převážnou část svého napínavého děje do francouzské metropole a předkládá nabídku vycházek po stopách Sophie, Langdona, Silase a dalších protagonistů. Jako kdysi proslavil V. Hugo Notre Dame, může D. Brown učinit ze St. Sulpice novou mekku turistů.

V souvislosti s velkým zájmem o vycházky po stopách Šifry se Peter Caine, majitel Paris Walks, rozhodl sestavit průvodce, jenž nás zavede na všechna místa spojená s knihou. Osloví hlavně přívržence tajemných symbolů, tajných znaků a nevysvětlitelných záhad, jimiž se středověké památky honosí v míře vskutku nebývalé, ale i obyčejné turisty, jimž nabídne srozumitelný bedekr: kudy, kam, kdy, jak a co.

Že to skutečně není pouhý klasický průvodce, potvrdí nevšední kapitoly, kde najdeme slovníček symbolů, názory na polemiky, jež kniha svými odhaleními způsobila, charakteristiku románových postav - takže pokud náhodou patříte k těm, co knihu nečetli, zde jednoduše vklouznete do děje. Pozastavíme nad významem posvátné ženy a zjistíme, že ji odstranila sama církev. Ti, kterým je návštěva Paříže málo, se mohou vydat i za pomyslné hradby města a navštívit Teabingův zámek Chateau Villette a další místa spjatá s románem.

Takže pokud letos nevíte kam na dovolenou, můžete se nechat inspirovat a podle Průvodce po stopách Šifry mistra Leonarda se toulat městem nad Seinou, číst v bohaté historii, kochat se pohledem na monumentální stavby, procházet se nesčetnými muzei, nakukovat do galerií, prostě odevzdat se cele městu měst. Pokud máte ještě nějaké pochybnosti, krásné fotografie v knížce vás jich zbaví.

Peter Caine: TOULKY PAŘÍŽÍ, vydalo nakladatelství METAFORA v roce 2006.

Zdroj fotografie: www.metafora.cz19.06.2006 - Jindřiška Kodíčková