Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Stvořitel Mistra LeonardaÚvodník: Dostává se nám do rukou neautorizovaný životopis Dana Browna, do nedávné doby nijak zvlášť úspěšného spisovatele. Příběh muže, o kterém se mluví nejen ve sdělovacích prostředcích, ale také u papežského stolce ve Vatikánu. Je velmi zajímavé sledovat Danovu životní pouť, jeho sny a skutečnosti, způsob přípravy na vytvoření knihy a mnoho dalších zajímavostí odehrávajících se před vznikem i během „života“ světového beletristického díla.

Článek:

Lisa Rogaková nám předkládá velmi čtivě zpracovaný - spíše profesní nežli osobní - životopis Dana Browna. Ostatně v tomto oboru není žádným nováčkem. Snad právě proto z jejího díla čiší profesionalita, jenž nesklouzává do bulvárních pikantérií, ale zase díky tomu, že se jedná o neautorizovaný životopis, uvádí informace, které by možná popisovaný Mistr nerad někomu sděloval. Například, že kniha pro ženy romantičky pod pseudonymem Danielle Brownová patří do jeho prozaické dílny.
Již v úvodu knihy si autorka rodinného prostředí malého Dana Browna všímá jen okrajově. Spíše se soustřeďuje na okolnosti, které jej formovaly a vyvíjely jeho zájem o šifry, tajemno a neznámo. U nich doma například děti dostávaly od rodičů na Vánoce básničky se skrytými kódy, které jim měly prozradit, kudy k pokladu, tedy dárku. Dan Brown pochází z Exeteru v New Hampshiru a jak sám uvádí: „Vyrostl jsem obklopený tajnými kluby univerzit Ivy League, zednářskými lóžemi našich otců zakladatelů a tajnými chodbami rané vládní moci.“
Neméně profiluje Dana Browna rovněž elitní internátní škola Phillips Exeter Academy se svou historií i současnotí. Přelomovou osobou ve světě literatury byl pro Dana jeho učitel literatury Jack Heath. „Pan Heath mi vrátil esej plný červených vpisků a oprav. Vyškrtal devadesát procent přídavných jmen a dal mi C minus. Na vrcholu stránky stála tři slova: V jednoduchosti je krása.“ Zajímavostí také je, že ani po studiu na Amherst College, kde se na své roční stáži ve Španělsku poprvé setkává s hypotézou, že na obraze vedle Ježíše sedí Máří Magdalena, nezůstává u literární tvorby, ale věnuje se hudbě.
Zprvu v Exeteru vydává nepříliš úspěšné album SynthAnimals. V roce 1991 se stěhuje do Los Angeles. Zde se setkává se svou budoucí manželkou Blythe Newlonovou, ředitelkou uměleckého vývoje. Ta se velmi angažuje v jeho hudební tvorbě a zůstává s ním i po Danově rozhodnutí docela úspěšné hudební kariéry zanechat. Dan se vrací do New Hampshiru a po čase vydává své první dílo „187 mužů, kterým je lépe se vyhnout: Průvodce žen postižených romantikou“. Avšak k prvnímu románu inspiruje Dana Browna zajímavé zjištění. Na pozemcích Phillips Exeter Academy se objevují dva agenti tajných služeb. A to „jen“ proto, že jeden z žáků odeslal kamarádovi e-mail, kde mu sděluje, že Clintona tak nesnáší, že by jej nejraději zabil.
Lisa Rogaková velmi podrobně a nezaujatě popisuje nepříliš úspěšnou cestu Dana Browna s romány Digitální pevnost, Andělé a démoni a Pavučina lží. Líčí nesnadnou a existenčně rozhodující přípravu na čtvrtý román i výbuchy nadšení a nenávisti při jeho vydání. Snad jen mlhavěji se zmiňuje o katolickém „honu na čarodějnice“, kdy se církev opět ukazuje v pravém světle. Je určitě poučné jak pro řadového čtenáře, tak i pro ty, kteří zkouší psát, přečíst si neautorizovaný životopis Dana Browna. Neautorizovaný životopis člověka jemuž čtvrtý román přinesl od června 2004 do června 2005 částku 76,5 milionu dolarů a zařadil jej před Madonnu a dokonce i před autorku Harryho Pottera, J. K. Rowlingovou a těsně za Tigera Woodse. Kniha, která by v knihovně obdivovatelů Da Vinci Code neměla chybět!


Muž, který stvořil Šifru Mistra Leonarda – Neautorizovaný životopis Dana Browna
Autor: Lisa Rogaková
Vydala: Metafora, spol. s r.o.

Zdroj fotografie: www.metafora.cz

 20.06.2006 - Radek Dolanský