Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Křtil vlastní krvíÚvodník: „Tvůj ret chvěl se v mém objetí
a já se neptal jak je ti,
velikou touhou laskal jsem i rval,
bral jsem všechno a vše jsem ti dal.“

Článek:

Pod krásnými gotickými klenbami vinárny U Zlatého lva na Ovocném trhu spatřila světlo světa drobná knížečka plná lyrických básní. Její autor, básník Evžen Josef Petr, vzal křest tak vážně, že se křtícím mediem nestal pouze tradiční „šampus“, ale dokonce sama autorova krev!

Poezii se v dnešním uspěchaném, technokratickém světě moc nedaří, tak i vydání sbírky Květy lásky a hořkosti je skutečně odvážným, ale následování hodným počinem. Vydání knížky štědře podpořil novodobý mecenáš umění podnikatel Antonín Sichrovský. Považuje za štěstí, když může pomoci dobré věci. Rád sponzoroval knížku svého přítele, jež zase přinese dar radosti čtenářům, ale zpětně i jemu. Slova a myšlenky tak nepřijdou nazmar a naplní se jeden člověčí sen. Poezie je sluníčko, jež ohřívá naší duši, když sinusoida citů a porozumění se ocitá v té dolní části. A bohužel se tam dnes člověk pohybuje dosti často. Petrova lyrika nejen pohladí a potěší, ale naznačí, že květy lásky se musí opatrovat, ošetřovat, zalévat jako ta nejchoulostivější květinka, aby se nestalo, že zbudou jen slzy hořkosti a proplakané oči.

Knížku provázejí něžné ilustrace dnes již světoznámé a vyhledávané malířky Alexandry Hejlové. I když jí je pouhých pětatřicet let, její snové obrazy mají ve svých sbírkách lidé nejen u nás, ale i v Itálii, Německu, Kanadě i USA. Nyní připravuje vernisáže v Německu, Římě, v Chicagu a v Káhiře.

Krásně vybavenou knížečku doporučuji všem, kteří ještě věří na lásku, něhu, klid... &Sťastnou cestu ke čtenáři jí vřele popřály i kmotřičky - zpěvačka s drsným hlasem Jana Fabianová a herečka Ljuba Krbová.

Evžen Josef Petr: Květy lásky a hořkosti. Vydalo nakladatelství Jindřich Kraus PRAGOLINE v roce 2006

Zdroj ilustrační fotografie (obálka sbírky Mušketýrská vyznání od stejného autora): http://www.pragoline.cz/Zdroj fotografií: archiv autorky

27.06.2006 - Jindřiška Kodíčková