Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Za vysvědčení počítač nebo lízátko?Úvodník: Děti za dobré vysvědčení většinou dostávají odměnu. Některé si pochutnají v cukrárně na pamlsku, jiné se radují z mobilního telefonu. Je ale slíbená nebo předpokládaná odměna důvodem snahy dítka k lepšímu výkonu? Dostávají ratolesti známky kvůli sobě nebo kvůli rodičům?

Článek: Před blížícím se koncem června na rodiče útočí výzvy obchodních domů: „Za vysvědčení nový počítač!“ Přemýšlíte, zda-li koupit vašemu dítěti tak nákladný dárek? Vždyť se přeci tolik snažilo. Snažilo se ale kvůli tomu, aby se něco naučilo nebo očekává odměnu?
Spousta dospělých by čekala, že z dobrých známek má dítě radost, ale… zkuste mu slíbit odměnu. Když jsem chodila na základní školu, tak si pamatuji, jak jedna nejmenovaná rozhlasová stanice slíbila odměnu těm dětem, v jejichž žákovské knížce se po řadě jedniček najednou objevila pětka. Tenkrát většina třídy přiběhla za paní učitelkou s žádostí o zapsání jindy nepříliš oblíbené známky. Nevadilo, že budou mít v klasifikaci najednou nedostatečnou. Hlavně, že je čekala odměna. Je to logické. Pokud dítě není od mládí perfekcionista a nestuduje jenom kvůli svému dobrému pocitu, tak většinou čeká přinejmenším pochvalu. Každá snaha bývá odměněna, tak je to v nás zakořeněné. Člověk v dětství za své výkony vyžaduje pochvalu, v dospělosti očekává společenské uznání.
Není na škodu odměnit pěkné vysvědčení dárkem. Říká se tomu pozitivní stimulace. Stačí něco symbolického. Pokud se rozhodnete koupit třeba ten počítač, tak by dítko mělo vědět, že je to např. jeho pracovní nástroj, tudíž tento dárek není jen za vysvědčení.
Nepovedené vysvědčení „odměňte“ dle svého uvážení. Vy znáte své dítě, a proto odhadnete, jestli výsledky jsou důsledkem jeho lenivosti, nebo opravdu na tu fyziku „nemá buňky“. Znám případ, kdy maminka slíbila své dceři odměnu, když nepřinese z matematiky čtyřku. Holčička čtyřku dostala, ale aby jí to nebylo líto, tak dárek získala rovněž. Náplast na bolístku můžete dítěti dát, ale musíte odhadnout, jestli ho to povzbudí k lepšímu výkonu nebo naopak.

Foto: iDNES.cz

28.06.2006 - Aneta Šimonková