Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Podmořský svět ve ValenciiÚvodník: Valencie ve slunném Španělsku trpěla neustálými záplavami řeky Turia, až se místní rozhodli odvést řečiště jinam

Článek:

A tak se od poloviny 20. století píše nová historie téměř tři čtvrtě milionového města. V původním deset kilometrů dlouhém korytu řeky byly založeny parky a zahrady a dnes se tyto zelené plíce Valencie staly rekreační a sportovní zónou. Je zde umístěno i unikátní "Město umění a věd", největší kulturní, vzdělávací a zábavný komplex v Evropě.

V jeho areálu se nachází obrovský oceánografický park, jenž přivítal první návštěvníky v únoru 2003. Zaujímá plochu 10 000 m2 a celkem asi 45 000 živočichů z 500 druhů si může zaplavat v obřích akváriích s neuvěřitelnými 42 miliony litry vody.

Hned při příchodu zaujme velkolepé architektonické pojetí Felixe Candely, které si pohrává se sklem, bílým betonem, kovem a vodou v dokonalé vyváženosti. A pak se už milovníci mořského světa dostávají přímo do vodního ráje. V sedmi akváriích se předvádí fauna a flora různých oblastí Středozemního moře. Sedmdesátimetrový podmořský tunel ukáže život v Atlantickém oceánu - od vod pásma mírného až k tropickému. Na samém konci pak čekají na návštěvníky dvě ohromná akvária představující malebné korálové oblasti Karibiku, Indického a Tichého oceánu. Největší akvárium oceánografického parku s obsahem sedmi milionů litrů vody je opět zasvěceno Atlantiku. Jeho dvě části propojuje tunel dlouhý třicet pět metrů, který mapuje cestu z Bermud ke Kanárskému souostroví. Právě zde můžete sledovat různé druhy žraloků, barakudy, úhoře mořské, rejnoky a další zajímavé živočichy. Velká konstrukce ve tvaru ledového iglú evokuje chladnou arktickou oblast s mroži a běluhami, Antarktidu reprezentuje kolonie tučňáků. V další části se nabízí setkání s patagonskými lachtany, v největším delfinariu v Evropě s pěti velkými bazény a hledištěm pro 2 210 diváků lze pozorovat defilé delfínů. Poučná je část věnovaná mokřadům tropických a subtropických oblastí.

Návštěvníkům se tu nabízí také obchůdky se suvenýry a cenově příznivé občerstvovací zařízení i luxusní podmořská restaurace.
Prohlídka celého parku vyžaduje minimálně půl dne, ale speciální vstupné umožní návštěvu rozloženou do dvou dnů. Pro skupiny, děti, rodiny a seniory snížené vstupné. Otevřeno denně od 10hodin!

Zdroj fotografie: www.desperado.cz

A pokud chcete Oceánografický park navštívit? Můžete jet na poznávací zájezd nebo strávit dovolenou na pobřeží COSTA DORADA, odkud je do Valenci jen kousek. Tip Rozhledny:
Hotel Jaime I, Costa Dorada, Salou, 21. 7. - 30.7. 2006, polopenze, cena 12780,- Kč, č. zájezdu 07149
INVIA.CZ


12.07.2006 - Jindřiška Kodíčková