Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Jak na vosí pobodání? Zkuste to přírodně...



Úvodník: Výlet do přírody se může změnit v nepříjemnou chvilku, pokud omylem přimáčknete vosu, či včelu. Nemáte-li sebou žádný přípravek proti pobodání, braňte se otokům a pálení přírodní cestou.

Článek:

Žihadlo uštědřené naší kůži je obavou mnoha z nás. Alergici by se na přírodní cesty pomoci neměli spoléhat, neboť účinkují pomaleji a rozsáhlé alergické reakci často ani zabránit nedokáží. Pro osoby, které na pobodání trpí (dušením, horečkami atd.), je důležité před výletem nezapomenout na prášky proti alergickému záchvatu (Dithiaden etc.), ale ani na mobilní telefon pro zavolání rychlé pomoci.

Při bodnutí, které příliš neotéká a nebolí, stačí přiložit list netřesku, který podélně rozřízneme. &Sťávy listu působí na kůži chladivě a uklidňují podráždění. Drobná poranění včetně bodnutí uklidní i listy jitrocele, které před přiložením promneme v dlani, aby se uvolnila vnitřní léčivá tekutina. &Salvěj lékařská, kterou podrtíme a na ránu přiložíme, se mnoha lidem na včelí a vosí bodnutí také osvědčila. O něco méně účinná je i salátová okurka, která působí jako ideální tišící prostředek pro kůži, podrážděnou takřka čímkoli.

Pakliže rána svědí více a začíná otékat, pomáhá i cukr, nejlépe kostka mírně namočená do vody. Tu pak přiložíme a držíme na rance. Rychle by měla zabírat i cibule, kterou podélně rozřízneme a položíme na otékající místo. Oba tyto návody zabírají nejlépe u bodnutí vosou, ale lze je samozřejmě aplikovat i na pobodání včelí.

Nejdoporučovanějším přírodním prostředkem jsou &Svédské kapky. Ač se nejedná o rostlinu, kterou utrhnete na cestě, vyplatí se je buď zakoupit v lékárně, či v obchodě s léčivými ingrediencemi, anebo si je vyrobit doma, takřka na koleně.









 

Zdroj fotografie: soebe/wikipedia

 



10.08.2020 - Michaela Wilhelmová