Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Menstruace na dovolené? Zbytečné trápení!Úvodník: Které z nás by pomyšlení na slunnou dovolenou u vlnkami zmítaného pobřeží nezkazil neúprosně se blížící menstruační cyklus. A na odložení krvácení přitom není nic složitého…

Článek: Mýty?
Mnoho žen se bojí zasahovat do přirozeného menstruačního cyklu, jako do něčeho, co je prostě dáno a nám nepřísluší to měnit. Častá je i obava z hormonálního „rozhození“ celého organismu, které bude hříšnici pronásledovat v podobě bolestí hlavy a břicha následující měsíce. Ve většině případů je tato obava zcela zbytečná. Nevolnosti nastávají hlavně u žen, které mají s menstruací vážné problémy ještě před odložením cyklu, popřípadě mají organismus natolik vnitřně poškozený, že se sebemenší zásah do něj projeví negativně.
Nevyplácí se také spoléhat na babské recepty – osvědčenou metodou je prý snědení (den či dva před začátkem krvácení) několika citrónů. Ze slov kamarádek, které tuto metodu dříve zkoušely, jsem se mohla přesvědčit, že účinnost je zhruba 20% (a to se jedná jen o odložení o den). Nehledě na to, že se zde možná uplatnilo ono dobře známé rčení o víře, a také na to, že si velmi překyselíte žaludek.

Antikoncepční pilulky
Jednodušší cestu k odložení menstruačního cyklu mají rozhodně slečny a paní, které orálně užívají antikoncepci. Nejprve je třeba zjistit, jaký druh antikoncepce užíváte – zdali se jedná o jednofázovou (například Mercilon), či o třífazovou (např. Pramino). tato informace by měla být udána buď v příbalovém letáku, nebo vám ji sdělí váš gynekolog. U antikoncepce jednofázové je řešení zcela jednoduché – jíst pilulky bez přestávky a na menstruaci si počkat až příští měsíc. Cyklus neodkládejte víckrát po sobě, o případných možnostech přerušení menstruace na delší dobu se dohodnětě se svým lékařem. Třífázová antikoncepce funguje jinak nežli jednofázová. Stejným postupem tedy menstruaci jen odložíte, a to na úrovni několika dní. Mnoho žen říká, že i při nevynechání třífázové antikoncepce v době menstruace se cyklus nedostavil. Zřejmě se bude jednat o dost individuální věc (hormony), neboť z mé zkušenosti třífázová antikoncepce při nevynechání týdne cyklus odložila sotva o jeden den. Pro ženy, které užívají tento druh, je proto dobré nechat si napsat recept na antikoncepci jednofázovou a tu začít brát bez vynechání v návaznosti na svou běžnou, třífázovou.

Další cesty
Neužíváte-li antikoncepční pilulky, neprovádějte žádné experimenty bez svého gynekologa. V tomto ohledu mají ženy s orálně podávanými antikoncepcemi výhodu. Dobré je si také uvědomit, že není jen jedna cesta, kterou je menstruaci odložit. Má-li se cyklus například dostavit prvních pár dní dovolené, stojí za zvážení naopak jeho uspíšení.
Rozhodnete-li se pro oddálení, můžete zvolit například ze dvou nejčastějších metod – prášky, anebo injekce. Lékař většinou předepisuje tablety nazvané Redisteron. Existuje i mnoho dalších kombinovaných preparátů, často obsahující dávku steroidních hormonů. Nejvhodnější jsou pro odložení krvácení o sedm dní. Podávat se začínají 3 - 5 dní před menstruací a užívají se jen pár dní. Pro oddálení na delší čas je k dispozici injekce estrogen-gestagenového přípravku, která by se měla aplikovat 25. den cyklu.

Zdroj obrázku: archiv autorky
25.07.2006 - Michaela Wilhelmová