Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Letní toulání po hradech českých I.



Úvodník: Většina českých hradů se vzpíná dominantou svých masivních hradeb na těžko dostupných kopcích a jejich věže můžete spatřit z mnoha kilometrů. Hrádek se proto velmi liší. Ač byl vystavěn ve vyvýšeném terénu, díky okolní krajině se můžete procházet kousek od něj, aniž jeho majestátní věž vůbec zaznamenáte.

Článek:

Toužíte po romantickém výletu v atmosféře prosycené historií? Hrádek u Úštěku, alias Helfenburk, čeká právě na vás. A nespleťte si ho s druhým Helfenburkem - ten stojí až u Bavorova.

Hrádek Helfenburk nechal postavit ve 2.polovině 14.století Jan z Klinštejna, který ho také o pár let později prodal arcibiskupovi Janu Očkovi z Vlašimi. Díky tomuto obchodu se zatím neznámý Helfenburk stal významnou stavbou pražských arcibiskupů. Důležitou roli v dalších dostavbách hradu sehrál známý arcibiskup Jan z Jenštejna. Byl to právě on, kdo dal vystavět hranatou hradní věž, která je dodnes návštěvníkům přístupná. Z jejího vrcholu na každého, kdo podstoupí výstup po mnoha schodech úzkého věžního schodiště, čeká krásný výhled do kraje.

Posledním arcibiskupem na Helfenburku byl Konrád z Vechty, který Hrádek předal do rukou Jana Smiřického. Tehdy se Hrádek proslavil podruhé, stal se totiž úschovnou relikvií a klenotů pražských arcibiskupů. V roce 1457 získal Helfenburk Zdeněk ze &Sternberka, byl zde později obléhán vojskem Jiříka z Poděbrad. Hrad poté připadl pánům z Ilburka a v 16.století ztratil svou prestiž sídla vznešených rodů. Jeho skon dokonala třicetiletá válka. Od té doby zůstal Helfenburk, česky nazývaný Hrádek u Úštěku, zříceninou.

Cestu pěšky k Helfenburku můžete podniknout buď přímo z Úštěku, nebo z obce Ostré (což je o něco blíž), cca 2km pěšky, příjemnou přírodní procházkou. Vstupné na hrad či věž se rovná nule, tedy ušetříte, ale dobrovolným příspěvkem můžete pomoci v rekonstrukci Hrádku. Čekat vás zde bude mimo zrekonstruované věže i zřícenina obytného komplexu umístěná na skalním výběžku a zachovalé vnější opevnění, o němž B.Bernau prohlásil, že patří k nejzajímavějším památkám národního pevnitelství.


 




Fotografie: archiv autorky
Zdroj informací: M.Mysliveček, L.Koubová, F.Vrbenská – Čas hradů a zámků v Čechách, vyd.Horizont, Praha 1994



 



31.08.2020 - Michaela Wilhelmová